Два нови обмена за криптовалути бяха разрешени от Централната банка Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), която обработва обращения между кирптовалутите и филипинското песо.
Заместник-управителят на BSP Chuchi G. Fonacier заяви, че централната част на Филипините е одобрила заявленията, подадени от Virtual Currency Philippines, Inc. и ETranss като платформи, съобщава the Philippine Star.
Това води до пет на брой, одобрени и регулирани борси за крипто във Филипините, тъй като двете борси се присъединяват към Betur Inc., оператора на Coins.ph и Rebittance Inc., одобрени съответно през септември и октомври 2017 г., и BloomSolutions, одобрен през май 2018 г. Понастоящем има 29 открити заявки за обмен на криптовалути.
Според Fonacier регулаторът вече не може да изисква от кандидатите, работещи с крипто борси, да си осигурят лицензи за издаване на електронни пари (EMI), като улеснят процеса.
„Има някои усъвършенствания. Това може да доведе до допълнително изискване, но не автоматично до лиценз за EMI „, каза тя.
През последните месеци дейността на криптовалутите нараснала във Филипините. Последните данни от BSP показаха, че обемът на търговията между крипто и филипинското песо е средно 36,74 милиона щатски долара месечно през първото тримесечие на 2018 г.
BSP създаде формална регулаторна рамка за обмен на криптовалути чрез Circular 944 от 6-и февруари 2017 г. Циркулацията изисква борсата да се регистрира в BSP като дружества за преводи. Също така от тях се изисква да въведат адекватни предпазни мерки за справяне с рисковете, свързани с крипто, включително мерки за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма, технологичните системи за управление на риска и защитата на потребителите.
CEZA, държавната агенция, която управлява специалната икономическа зона, ще отвори вратите си за 25 оператори за обмен на крипто валути в своята данъчно-съобразена юрисдикция, според скорошно съобщение.
Всяка борса ще има само подлицензии от 20 до 30 търговци или брокери и ще трябва да инвестира първоначално 1 млн. Долара в рамките на две години.
Администраторът и главният изпълнителен директор на CEZA Raul L. Lambino заяви, че гражданите, живеещи във Филипините, няма да могат да инвестират или търгуват в ICO.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.