Александър Берентен, изследовател в банката на Федералния резерв на Сейнт Луис и неговият колега Фабиан Шар, са автори на изследване, в което признават, че за централните банки е лесно да създадат своя собствена криптовалута.
Документът, озаглавен „Случаят с електронните пари на централната банка и неприсъщата за криптовалутите централна банка“, обяснява, че е наложително за целите на правоприлагането да се идентифицират лицата, участващи във финансови транзакции.
За да се предотвратят финансови престъпления като тези, свързани с трафик на наркотици, тероризъм и пране на пари, полицейските служители трябва да могат лесно да идентифицират изпращача и получателя на паричните транзакции. Ако една банка трябваше да създаде наистина сигурна криптовалута, базирана на блокчейн, тогава не би било лесно да се определи самоличността на лицата, участващи в транзакции.
Това означава, че централните банки, които се контролират от централизираните правителства, няма да имат никакъв смисъл да развиват собствена криптовалута, твърдят изследователите.
Вероятно цифровата валута, издадена от централна банка, не би била децентрализирана или равнопоставена система за парични преводи, а по-скоро централизирано управлявана форма на електронни пари. Затова изследователите твърдят, че създаването на криптовалута на централна банка е донякъде безсмислено и дори може би наивно.
„Технологията за издаване на виртуални пари по централизиран начин съществува много преди изобретяването на блокчейна“, обяснява изследването. През май 2018 г. Лаел Брайнард, управител на борда на Федералния резерв, заяви, че цифровите валути на централните банки (CBDC) няма да бъдат полезни, тъй като виртуалните валути са се оказали много волатилни. Като такива, те не са в състояние да функционират ефективно като средство за обмен или склад от стойност, отбелязва Брайнард.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.