Начало » Има ли нужда Федералния резерв на САЩ от собствена криптовалута?

Има ли нужда Федералния резерв на САЩ от собствена криптовалута?

30.12.2018 14:51 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Има ли нужда Федералния резерв на САЩ от собствена криптовалута?

Александър Берентен, изследовател в банката на Федералния резерв на Сейнт Луис и неговият колега Фабиан Шар, са автори на изследване, в което признават, че за централните банки е лесно да създадат своя собствена криптовалута.

„Въпреки това, ключовите характеристики на криптовалутите са червен флаг за централните банки“, отбелязват изследователите.

Документът, озаглавен „Случаят с електронните пари на централната банка и неприсъщата за криптовалутите централна банка“, обяснява, че е наложително за целите на правоприлагането да се идентифицират лицата, участващи във финансови транзакции.

За да се предотвратят финансови престъпления като тези, свързани с трафик на наркотици, тероризъм и пране на пари, полицейските служители трябва да могат лесно да идентифицират изпращача и получателя на паричните транзакции. Ако една банка трябваше да създаде наистина сигурна криптовалута, базирана на блокчейн, тогава не би било лесно да се определи самоличността на лицата, участващи в транзакции.

Това означава, че централните банки, които се контролират от централизираните правителства, няма да имат никакъв смисъл да развиват собствена криптовалута, твърдят изследователите.

Вероятно цифровата валута, издадена от централна банка, не би била децентрализирана или равнопоставена система за парични преводи, а по-скоро централизирано управлявана форма на електронни пари. Затова изследователите твърдят, че създаването на криптовалута на централна банка е донякъде безсмислено и дори може би наивно.

„Технологията за издаване на виртуални пари по централизиран начин съществува много преди изобретяването на блокчейна“, обяснява изследването. През май 2018 г. Лаел Брайнард, управител на борда на Федералния резерв, заяви, че цифровите валути на централните банки (CBDC) няма да бъдат полезни, тъй като виртуалните валути са се оказали много волатилни. Като такива, те не са в състояние да функционират ефективно като средство за обмен или склад от стойност, отбелязва Брайнард.

https://t.me/joinchat/GVKUGRH2XQaG9Ww6oeui4Q

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

От Goldman Sachs повишиха икономическите си прогнози за Китай – какви са причините?

Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.

16.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Конкуренцията между платформите за меме монети се засилва – губи ли Solana лидерството?

Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.

16.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ark Invest придоби дял в eToro, след дебюта на Nasdaq

Дебюта на eToro на Nasdaq бе посрещнат с ентусиазъм в сряда, като акциите скочиха с близо 30% до затварянето на пазара — и Ark Invest се възползва.

16.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Злато, криптовалути и Китай – новите дестинации за най-богатите инвеститори в Азия

Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.

15.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.