Доналд Тръмп заплаши ЕС с нови мита в отговор на планираните от него контрамерки срещу митата му върху стоманата и алуминия.
По време на среща с министър-председателя на Ирландия той разкритикува политиките на блока и предупреди за по-нататъшни действия.
Канада също отвърна на удара, като обяви мита на стойност $29.8 милиарда, а централната ѝ банка намали лихвените проценти, очаквайки икономически последици. САЩ вече обмислят ограничения върху медта, докато отговорът на ЕС може да засегне американски износ на стойност $28 милиарда. Пазарите се опасяват от задълбочаване на търговския конфликт.
Политиката на Тръмп по отношение на митата разтревожи бизнес лидерите и законодателите. Ръководители на технологични компании се срещнаха с него, за да изразят опасенията си, но той остана фокусиран върху стимулирането на вътрешните инвестиции. Забележката на министъра на финансите Скот Бесент, че икономиката се нуждае от „детоксикация“, засили страховете от рецесия, изпращайки Уолстрийт в спад.
Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард предупреди, че търговските политики на САЩ подхранват нестабилността, като посочи митата като заплаха за износа на ЕС. Нарастващите разходи за отбрана в Европа могат да доведат до повишаване на инфлацията, докато ЕЦБ, която вече се бори с несигурността, наскоро намали лихвите до 2,5%. Тя подчерта необходимостта от прозрачност при ориентирането на предприятията и потребителите в условията на нестабилност.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.