Трудността на копаене на Биткойн бе намалена за първи път от три месеца насам.
Намалената трудност отразява по-ниския хеш рейт в цялата мрежа, който съответства на по-ниските приходи от добив.
От януари насам, Биткойн наблюдава постепенното увеличаване на трудността при копаенето. Тези увеличения са в съответствие с нарастващите приходи за всеки миньор – комбинация от 12.5 BTC на блок и такси за транзакции.
Това се наблюдава чрез измеримо нарастване на средното време, нужно за всеки блок. Трудността се коригира на всеки 2016 блока. С 10-минутно време за изкопаване, това се изразява в корекция на всеки две седмици.
Когато хеширащата мощност на Биткойн мрежата прогресира, както се е случвало през голяма част от историята на криптовалутата, това води до време за блок (block time) по-малко от 10 минути. Всъщност, нужното време от началото на годината е средно около 9,5 минути.
От 27-ми октомври, времето се е увеличило до над 10 минути. Това се изразява във вероятното намаляване на трудността на копаене, тъй като миньорите не произвеждат достатъчно хешове, за да намират блокове по-често.
Както се вижда от едногодишната графика, хеш рейта е спаднал от 100 000 петахеша на 26-ти октомври до 91 800, петахеша на 5-ти ноември – намаление от 8,2%. Този спад не трябва да бъде изненада за крипто общността. Предвид рязкото понижение на цените на Биткойн от края на септември, доходите на миньори от блок награди бяха намалени значително.
При $8,000 за BTC, наградата за блок щеше да възлиза само на $ 100 000 срещу $ 125 000, когато криптовалутата се търгуваше на $ 10 000. В момента, блок наградата възлиза на около $ 115 000.
В светлината на промяната на пазарните условия, миньорите ще изключат неефективния хардуер. Те ще монтират модели за добив, по-стари от S9 и ще намалят производството на хеш рейт в райони с по-високи разходи за електроенергия, докато Биткойн отново не се изстреля над $ 10 000.
Илон Мъск, милиардерът предприемач, който стои зад Tesla и SpaceX, наскоро изрази възхищението си от стратегията за Биткойн на Салвадор при управлението на президента Найиб Букеле.
Питър Шиф, икономист, известен с критиките си към Биткойн, наскоро предупреди, че поскъпването на криптовалутата може да дестабилизира американския долар.
Том Лий, ръководител на Fundstrat, наскоро сподели мнението си за продължаващото рали на Биткойн, намеквайки, че то може да послужи като предвестник на бъдещото представяне на традиционните пазари, особено на S&P 500.
Дебатът за Биткойн и златото като предпочитани инвестиции набира сила, тъй като и двата актива достигат значителни успехи.