Трудността на копаене на Биткойн бе намалена за първи път от три месеца насам.
Намалената трудност отразява по-ниския хеш рейт в цялата мрежа, който съответства на по-ниските приходи от добив.
От януари насам, Биткойн наблюдава постепенното увеличаване на трудността при копаенето. Тези увеличения са в съответствие с нарастващите приходи за всеки миньор – комбинация от 12.5 BTC на блок и такси за транзакции.
Това се наблюдава чрез измеримо нарастване на средното време, нужно за всеки блок. Трудността се коригира на всеки 2016 блока. С 10-минутно време за изкопаване, това се изразява в корекция на всеки две седмици.
Когато хеширащата мощност на Биткойн мрежата прогресира, както се е случвало през голяма част от историята на криптовалутата, това води до време за блок (block time) по-малко от 10 минути. Всъщност, нужното време от началото на годината е средно около 9,5 минути.
От 27-ми октомври, времето се е увеличило до над 10 минути. Това се изразява във вероятното намаляване на трудността на копаене, тъй като миньорите не произвеждат достатъчно хешове, за да намират блокове по-често.
Както се вижда от едногодишната графика, хеш рейта е спаднал от 100 000 петахеша на 26-ти октомври до 91 800, петахеша на 5-ти ноември – намаление от 8,2%. Този спад не трябва да бъде изненада за крипто общността. Предвид рязкото понижение на цените на Биткойн от края на септември, доходите на миньори от блок награди бяха намалени значително.
При $8,000 за BTC, наградата за блок щеше да възлиза само на $ 100 000 срещу $ 125 000, когато криптовалутата се търгуваше на $ 10 000. В момента, блок наградата възлиза на около $ 115 000.
В светлината на промяната на пазарните условия, миньорите ще изключат неефективния хардуер. Те ще монтират модели за добив, по-стари от S9 и ще намалят производството на хеш рейт в райони с по-високи разходи за електроенергия, докато Биткойн отново не се изстреля над $ 10 000.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.