Трудността на добива на Биткойн (BTC) нарасна с 3.6%, достигайки нов исторически връх, благодарение на безпрецедентната хешираща скорост в мрежата.
Според Mempool корекцията на трудността при блок 860,832 е повишила нивото до 92.67 трилиона, надминавайки предишния рекорд от 90.67 трилиона, поставен през юли.
Трудността на добива на Биткойн отразява колко трудно е да се добиват нови блокове спрямо най-лесното възможно ниво. Тази корекция се извършва на всеки 2,016 блока (приблизително две седмици), за да се поддържа постоянно време за откриване на блокове от около 10 минути, независимо от броя на активните миньори.
Когато към мрежата се присъединят повече миньори, трудността се увеличава, като се изисква повече изчислителна мощност за добиване на нови блокове.
Неотдавнашното повишение е резултат от участието на повече миньори в мрежата, като скоростта на хеширане на Биткойн достигна рекордните 693.84 екзахаша в секунда (EH/s). Въпреки това, след последното халвинг събитие на Биткойн, миньорите се сблъскаха с намалени приходи, като дневните приходи спаднаха до между $25 и $30 милиона от пика от $72.4 милиона. Въпреки финансовия натиск, особено върху по-малките оператори, по-големите миньори продължиха да процъфтяват, като модернизираха оборудването и разширяваха капацитета си.
Биткойн (BTC) отбеляза спад от почти 2% за последните 24 часа, като към момента на писане на статията се търгува на цена от $61,019.
Крипто анализатор, известен като “Bluntz“, предупреди, че неотдавнашният пазарен подем може да се окаже капан бичи капан.
Биткойн ETF-ите набраха значителна популярност през годината, като дадоха сериозен тласък на цената на BTC. А сега, с одобряването на търговията с опции за тези инвестиционни инструменти, инвеститорите стават все по-оптимистично настроени.
Джеф Кендрик от Standard Chartered прогнозира значително увеличение на цените на основните криптовалути до края на 2025 г., особено в контекста на предстоящите президентски избори в САЩ.