В неотдавнашен доклад на Bitcoin Policy Institute, озаглавен „Биткойн като резервен актив“, се твърди, че централните банки трябва да разгледат BTC като резервен актив.
Според информацията те трябва да предприемат това действие, за да смекчат последиците от нарастващата инфлация, геополитическата нестабилност, рисковете от капиталовия контрол, възможните фалити на държавни дългове, фалитите на банковия сектор и международните санкции от страна на правителството на САЩ.
Матю Феранти, икономистът, който стои зад статията, предполага, че Биткойн функционира като мощен „диверсификатор на портфейла“ поради относително ниската си корелация с други финансови активи.
Той също така изтъкна независимостта на Биткойн от рисковете на насрещната страна, което го прави ефективен хедж срещу фалити на държавни дългове и финансови санкции – рискове, които Феранти описва като форми на „селективен фалит“, засегнали страни като Венецуела и Русия.
Икономистът призна, че притежаването на Биткойн или злато може да не е подходящо за всички централни банки. Въпреки това той заяви, че BTC, като нововъзникващ дигитален актив, споделя ключови характеристики със златото, включително да действа като средство за съхранение на стойността и да се предпазва от бърза девалвация на валутата.
С навлизането в сезона на изборите в Съединените щати пресечната точка на Биткойн и по-широкия крипто пазар с политиката е по-ясно изразена от всякога.
Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и XRP срещнаха съпротива на важни ценови нива в очакване на изборите в САЩ, което доведе до спад.
Пазарите на криптовалути се подготвят за може би най-волатилната седмица през 2024 г., като се очаква три важни икономически събития в САЩ да окажат влияние.
Учените от Exponential Science предупреждават, че екосъобразните държави, които обмислят забрани за добив на Биткойн, може неволно да нанесат по-големи вреди на световната икономика.