Начало » Биткойн » Трябва ли централните банки да използват Биткойн като резервен актив?

Трябва ли централните банки да използват Биткойн като резервен актив?

28.10.2024 13:00 1 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Трябва ли централните банки да използват Биткойн като резервен актив?

В неотдавнашен доклад на Bitcoin Policy Institute, озаглавен „Биткойн като резервен актив“, се твърди, че централните банки трябва да разгледат BTC като резервен актив.

Според информацията те трябва да предприемат това действие, за да смекчат последиците от нарастващата инфлация, геополитическата нестабилност, рисковете от капиталовия контрол, възможните фалити на държавни дългове, фалитите на банковия сектор и международните санкции от страна на правителството на САЩ.

Матю Феранти, икономистът, който стои зад статията, предполага, че Биткойн функционира като мощен „диверсификатор на портфейла“ поради относително ниската си корелация с други финансови активи.

Той също така изтъкна независимостта на Биткойн от рисковете на насрещната страна, което го прави ефективен хедж срещу фалити на държавни дългове и финансови санкции – рискове, които Феранти описва като форми на „селективен фалит“, засегнали страни като Венецуела и Русия.

Икономистът призна, че притежаването на Биткойн или злато може да не е подходящо за всички централни банки. Въпреки това той заяви, че BTC, като нововъзникващ дигитален актив, споделя ключови характеристики със златото, включително да действа като средство за съхранение на стойността и да се предпазва от бърза девалвация на валутата.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Американски щат забранява инвестициите и плащанията с криптовалути с нов закон

Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.

01.07.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Strategy отново купи Биткойн

Според изпълнителния директор Майкъл Сейлър, гигантът в Биткойн сферата Strategy е добавил още 4,980 BTC към резервите си с покупка на стойност приблизително $531.9 милиона.

30.06.2025 16:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Защо Биткойн е в застой въпреки интереса на Уолстрийт

Чарлз Едуардс, основател и главен изпълнителен директор на Capriole Investments, предложи нова перспектива за забавеното движение на цената на Биткойн в близост до границата от $100,000, въпреки нарастващия ентусиазъм от страна на институционалните инвеститори.

30.06.2025 12:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.