В неотдавнашен доклад на Bitcoin Policy Institute, озаглавен „Биткойн като резервен актив“, се твърди, че централните банки трябва да разгледат BTC като резервен актив.
Според информацията те трябва да предприемат това действие, за да смекчат последиците от нарастващата инфлация, геополитическата нестабилност, рисковете от капиталовия контрол, възможните фалити на държавни дългове, фалитите на банковия сектор и международните санкции от страна на правителството на САЩ.
Матю Феранти, икономистът, който стои зад статията, предполага, че Биткойн функционира като мощен „диверсификатор на портфейла“ поради относително ниската си корелация с други финансови активи.
Той също така изтъкна независимостта на Биткойн от рисковете на насрещната страна, което го прави ефективен хедж срещу фалити на държавни дългове и финансови санкции – рискове, които Феранти описва като форми на „селективен фалит“, засегнали страни като Венецуела и Русия.
Икономистът призна, че притежаването на Биткойн или злато може да не е подходящо за всички централни банки. Въпреки това той заяви, че BTC, като нововъзникващ дигитален актив, споделя ключови характеристики със златото, включително да действа като средство за съхранение на стойността и да се предпазва от бърза девалвация на валутата.
Според нови данни, споделени от Bitcoin Magazine Pro, публично търгуваните компании вече притежават общо над 844,822 BTC на стойност над $100.5 милиарда, което бележи исторически етап в институционалното приемане на Биткойн.
Trump Media and Technology Group, компанията майка на Truth Social, Truth+ и Truth.Fi, официално разкри, че вече притежава около $2 милиарда в Биткойн и свързани с него ценни книжа.
Strategy на Майкъл Сейлър потвърди още една голяма покупка на Биткойн, придобивайки 6,220 BTC миналата седмица за приблизително $739.8 милиона.
Пазарът на деривати върху Биткойн се разгорещява, като откритият интерес отново достигна $42 милиарда, а процентите на финансиране продължават да растат.