В неотдавнашен доклад на Bitcoin Policy Institute, озаглавен „Биткойн като резервен актив“, се твърди, че централните банки трябва да разгледат BTC като резервен актив.
Според информацията те трябва да предприемат това действие, за да смекчат последиците от нарастващата инфлация, геополитическата нестабилност, рисковете от капиталовия контрол, възможните фалити на държавни дългове, фалитите на банковия сектор и международните санкции от страна на правителството на САЩ.
Матю Феранти, икономистът, който стои зад статията, предполага, че Биткойн функционира като мощен „диверсификатор на портфейла“ поради относително ниската си корелация с други финансови активи.
Той също така изтъкна независимостта на Биткойн от рисковете на насрещната страна, което го прави ефективен хедж срещу фалити на държавни дългове и финансови санкции – рискове, които Феранти описва като форми на „селективен фалит“, засегнали страни като Венецуела и Русия.
Икономистът призна, че притежаването на Биткойн или злато може да не е подходящо за всички централни банки. Въпреки това той заяви, че BTC, като нововъзникващ дигитален актив, споделя ключови характеристики със златото, включително да действа като средство за съхранение на стойността и да се предпазва от бърза девалвация на валутата.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
На 17 април 2025 г. американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха значителен ръст на входящите потоци, докато Етериум ETF-ите не отбелязаха движения, според данни на Farside Investors.