Има много критицизъм срещу Биткойн, откакто цената внезапно се изстреля до приблизително $ 20,000. Високият процент на волатилност на пазара накара хората да сравнят дигиталния актив с някои инвестиционни активи, които поскъпнаха и по-късно се разпаднаха, в предишните години. В тази статия ще видите три известни катастрофи в историята на инвестициите.
През 1711 г., балонът „Южно море“ се формира и регистрира като частно-публично партньорство. Една от основните причини за нейното създаване е да консолидира и намали националния дълг. Компанията беше обещания за монопол в Южно море и околните острови. През 1718 г., Джордж I, крал на Великобритания, става управител на компанията. Тя отбеляза невероятен растеж и започва да изплаща 100% лихва на инвеститорите. До 1720 г. акциите на компанията се увеличават от £128 до £1050. През последното тримесечие на годината те се сриват до £124, което доведе то момента, в който много хора загубиха всичките си пари. Беше създадена комисия, която да разследва тази катастрофа, и беше разкрито, че някои министри са взели подкуп, за да предизвикат спекулации.
Японската йена нарасна с 50% в началото на 80-те години. Икономиката беше засегната и претърпя масирана рецесия през 1986 г. За да спаси икономиката, правителството използваше фискална и монетарна политика, която върна икономиката. От 1985 до 1989 г. започнаха масови спекулации по отношение на положителните сигнали, които дойдоха с икономическите мерки. Японските акции и градската земя се утроиха между тези години. През този период, стойността на територията на Имперския дворец в Токио е много по-висока от стойността на цяла Калифорния. Високият темп на растеж, който беше класифициран като балон, в крайна сметка се разпадна през 1990 г.
Дотком е една от известните катастрофи в историята на инвестициите. От 1995 до 2000 г. имаше масово използване на интернет и процент на приемане, което даваше голяма стойност на повечето интернет компании. Спекулациите доведоха до още по-голяма стойност, докато повечето от тези компании достигнаха своя връх на 10-ти март 2000 г. и се разбиха. Компании като pets.com, Boo.com и Worldcom се провалиха. Катастрофата засегна Cisco, която загуби стойността си на акции с 86%. Компании като eBay и Amazon бяха засегнати от катастрофата, но за щастие те се възстановиха.
От изброените по-горе катастрофи, в инвестиционния свят може да се каже, че Биткойн също може да претърпи масова катастрофа. Въпреки това, той може или да изчезне като Pets.com или да се възстанови като eBay. Също така изглежда, че най-голямата криптовалута може да не се срине напълно, в зависимост от това какво ще донесе бъдещето.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.