Цените на петрола се понижиха с 1% в понеделник, тъй като опасенията относно забавянето на световната икономика и потенциалното повишаване на лихвените проценти в САЩ засенчиха обявените от основните износители Саудитска Арабия и Русия съкращения на доставките за месец август.
В рамките на сетълмента фючърсите на суровия петрол тип „Брент“ затвориха на ниво от $74.65 за барел, което представляваше спад от 1%, или 76 цента, а американският суров петрол тип „West Texas Intermediate“ – на ниво от $69.79, което представляваше спад от 1.2%, или 85 цента.
В понеделник Саудитска Арабия обяви удължаването на доброволното съкращаване на добива с един милион барела на ден за още един месец, обхващащ август, според информацията.
Цените обаче се понижиха след докладите, сочещи спад в активността на световните фабрики през юни, дължащ се основно на вялото търсене от Китай и Европа, като по този начин помрачиха перспективите пред износителите.
Опасенията за потенциално забавяне на икономическия растеж, което допълнително да понижи търсенето на горива, се засилиха в петък, когато инфлацията в САЩ продължи да надхвърля целевото равнище от 2% на централната банка, подхранвайки опасенията за още повишения на лихвените проценти.
Възможността за по-високи лихвени проценти в САЩ може да засили долара, което впоследствие да оскъпи петрола за купувачите, притежаващи други валути.
В стремежа си да затегне световните доставки на суров петрол и да подкрепи цените в сътрудничество със Саудитска Арабия, Русия разкри плановете си да намали износа на петрол с 500,000 барела дневно през август, както обяви заместник министър-председателят Александър Новак.
Тези съкращения представляват приблизително 1.5 % от световните доставки и довеждат до общо намаление, поето от производителите на петрол от ОПЕК+, до 5.16 милиона барела дневно.
Както Рияд, така и Москва работят за стабилизиране на цените, като цената на суровия петрол сорт Брент се понижи от $113 за барел преди година поради опасенията за забавяне на икономическия растеж и изобилните доставки.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.