Цените на петрола се понижиха с 1% в понеделник, тъй като опасенията относно забавянето на световната икономика и потенциалното повишаване на лихвените проценти в САЩ засенчиха обявените от основните износители Саудитска Арабия и Русия съкращения на доставките за месец август.
В рамките на сетълмента фючърсите на суровия петрол тип „Брент“ затвориха на ниво от $74.65 за барел, което представляваше спад от 1%, или 76 цента, а американският суров петрол тип „West Texas Intermediate“ – на ниво от $69.79, което представляваше спад от 1.2%, или 85 цента.
В понеделник Саудитска Арабия обяви удължаването на доброволното съкращаване на добива с един милион барела на ден за още един месец, обхващащ август, според информацията.
Цените обаче се понижиха след докладите, сочещи спад в активността на световните фабрики през юни, дължащ се основно на вялото търсене от Китай и Европа, като по този начин помрачиха перспективите пред износителите.
Опасенията за потенциално забавяне на икономическия растеж, което допълнително да понижи търсенето на горива, се засилиха в петък, когато инфлацията в САЩ продължи да надхвърля целевото равнище от 2% на централната банка, подхранвайки опасенията за още повишения на лихвените проценти.
Възможността за по-високи лихвени проценти в САЩ може да засили долара, което впоследствие да оскъпи петрола за купувачите, притежаващи други валути.
В стремежа си да затегне световните доставки на суров петрол и да подкрепи цените в сътрудничество със Саудитска Арабия, Русия разкри плановете си да намали износа на петрол с 500,000 барела дневно през август, както обяви заместник министър-председателят Александър Новак.
Тези съкращения представляват приблизително 1.5 % от световните доставки и довеждат до общо намаление, поето от производителите на петрол от ОПЕК+, до 5.16 милиона барела дневно.
Както Рияд, така и Москва работят за стабилизиране на цените, като цената на суровия петрол сорт Брент се понижи от $113 за барел преди година поради опасенията за забавяне на икономическия растеж и изобилните доставки.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.