Тези, които наблюдават метавселената извън крипто сектора, често са ужасени от въглеродния отпечатък на NFT или енергията, консумирана при използване на Етериум.
Докладът за потребление на енергия на Solana за ноември 2021 г. обаче поставя числата в перспектива и сигнализира за нова тенденция в крипто сектора – стремежът да бъдем екологични.
В доклада на Solana се посочва,
В актуализацията от ноември 2021 г. Фондация Solana определи, че една транзакция на Solana отнема 0.00051 kWh, или 1,836 джаула енергия.
За да помогне на читателите да визуализират по-добре тази стойност, докладът предоставя и списък с други общи дейности и техните енергийни нужди. Например, Solana използва повече енергия от едно търсене в Google, което според съобщенията консумира около 1,080 джаула.
Не Пропускай: MoneyGram и Stellar стартират пилотна програма за трансгранични плащания
Транзакцията на Solana обаче е по-малко енергоемка от работата за един час на компютъра, който според съобщенията се нуждае от приблизително 46,800 джаула. Тъй като Solana планира да включи 1 милиард потребители и 1 милион разработчици, лесно можем да видим как сметките за ток се повишават.
Стигайки до блокчейните, процентът на потребление на енергия за транзакция на Solana е много пъти по-нисък от този на транзакция ETH2, която използва 126,000 джаула, според доклада на Solana. Междувременно една транзакция с Етериум използва около 692,820,000 джаула, докато същата за Биткойн използва невероятните 6,995,592,000 джаула.
Introducing Neon EVM on @solana pic.twitter.com/2pDZ5Uckwc
— Neon Labs (@neonlabsorg) November 9, 2021
С таксите за газ на Етериум и тежката сметка за електричество, има голям натиск както върху блокчейн, така и върху NFT артисти да използват по-енергийно ефективни платформи. Въз основа на доклада си и състоянието на петата по големина пазарна капитализация, Solana изглежда като силна алтернатива.
Въпреки това, може да не е първия избор. Avalanche е съвместима с Етериум Виртуална Машина [EVM] и също така се гордее с това, че е екологична. От друга страна, Neon Labs обяви, че въвежда EVM съвместимост в основната мрежа на Solana. Ясно е, че надпреварата далеч не е приключила.
Друг претендент е Ripple. Според XRP Ledger, една XRP транзакция консумира около 0.0079 kWh. Това е повече от 0.00051 kWh на Solana за транзакция.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Топ 10 алткойна сред големите притежатели на Етериум
Въпреки това, когато Ripple си партнира с Бутан, за да създаде дигиталния нгултрум (CBDC), една от основните причини за избора на базираната в Сан Франциско блокчейн компания беше устойчивостта. Освен това, докато обявяваше партньорството си с Република Палау за разработване на дигиталната валута на страната, Ripple заяви, че нейният XRP Ledger е избран, тъй като е неутрален по отношение на въглерода.
Като се вземат предвид тези факти, изглежда, че по-екологичните блокчейни в бъдеще ще трябва да подкрепят твърденията си както с одити, така и с нови постижения в приемането сред различни проекти.
GameFi секторът се разраства през 2024 г., като новите проекти стартират с безпрецедентен темп.
Uniswap току-що постави нов рекорд, достигайки безпрецедентно ниво на месечен обем на търговия в мрежите от втори слой на Етериум.
Cardano достигна нов важен етап с внедряването на своя първи смарт договор с нулево знание (ZK) в основната мрежа, стъпка, която може да предефинира мащабируемостта и поверителността в екосистемата.
DIA обяви пускането на Lasernet, първия „rollup“ от втори слой, специално разработен за оракулската инфраструктура, която вече е достъпна в тестовата мрежа на Етериум.