Vitruvian Partners, Lone Pine и Lead Edge купиха дялове в TransferWise във вторична продажба на акции.
Последната сделка означава, че компанията сега е най-ценният финтех стартъп в Европа.
TransferWise, компанията за парични преводи, която се конкурира Western Union, се оценява на 3,5 милиарда долара след нов инвестиционен кръг. Това я прави най-ценният финансов технологичен стартъп в Европа.
С намаляването на таксите и добавянето на практичната онлайн платформа, която да помогне на потребителите да местят парите си в глобален мащаб и да проследяват техните трансфери. Базираната в Лондон компания използва модерен подход към застоялият бизнес, в който доминират гиганти като Western Union и MoneyGram.
Компанията твърди, че настоява за по-голяма прозрачност около таксите, които банките и услугите по обмяна на валута начисляват на клиентите си за прехвърляне на пари в чужбина.
“Преди осем години имахме една мечта и по някакъв начин целият свят беше срещу нас”, каза съосновател и председател на TransferWise Таавет Хинрикус в интервю.
“И ние успяхме стъпка по стъпка да изградим бизнеса и да променим средата около нас, за да бъдем много по-достъпни за потребителите.”
TransferWise не добавя нови парични средства към баланса си, а вместо това дава на служителите и ранните инвеститори шанса да продадат част от дяловете си във вторична сделка за $ 292 милиона.
Европейската частна инвестиционна група Vitruvian Partners и американски инвестиционни дружества Lone Pine Capital и Lead Edge Capital закупиха акции от съществуващи инвеститори, докато ранните инвеститори Андреесен Хоровиц и Байли Гифорд увеличиха участията си в компанията. Фондовете, управлявани от BlackRock, също допринесоха за кръга.
“Ние сме печеливша компания през последните две години, имаме значителна сума пари по баланса”, каза Хинрикус. “Компанията не се нуждае от никакви пари.”
TransferWise записа нетна печалба от £ 6,2 милиона (7,9 милиона щатски долара) за фискалната година, приключваща март 2018 г., докато годишните приходи почти се удвоиха до 117 милиона паунда. Компанията твърди, че добавя 10,000 нови бизнес клиенти на месец, като сега има 5 милиона клиенти и обработват 4 милиарда долара месечни транзакции.
Последното набиране на средства означава, че TransferWise сега е най-ценният финтех стартъп в Европа, задминавайки британския дигитален кредитор OakNorth, който последно е оценен на 2,8 милиарда долара.
Хинрикус заяви, че компанията не бърза да направи първоначално публично предлагане (IPO), както посочи и Кристо Каарман, главния изпълнителен директор, по време на сегмент на CNBC.
“Макар да вярваме, че в крайна сметка ще бъдем публична компания, това не ни помага да правим това, което искаме да направим през следващите няколко години.”
Засега компанията е фокусирана върху растежа. Понастоящем TransferWise има над 1,600 служители по целия свят и ще наеме още 750 през следващите 12 месеца, твърди Хинрикус.
Bybit, втората по големина борса за криптовалути по обем на търговията, пусна своята карта „Bybit Physical Card“ ексклузивно за потребителите в Бразилия, след успеха на виртуалната си карта, представена през септември 2024 г.
Тъй като изкуственият интелект набира скорост, компанията за рисков капитал Multicoin Capital очерта основните прогнози за 2025 г., като я нарече ключова година за технологиите на изкуствения интелект.
Ethena Labs планира да разработи приложение за спестяване и плащане, което да използва огромната потребителска база на платформата и да я позиционира като ключов играч на пазара на стойност $50 милиарда за нейния синтетичен долар – USDe.
Паричният орган на Сингапур (MAS) изрази увереност в нарастващия потенциал на стабилните монети като бъдещ метод за плащане.