Крис Лий, бивш инженер на Microsoft и основател на Ava Protocol, прогнозира, че през следващите пет години блокчейн технологията ще премине от хоризонтално към вертикално мащабиране.
Хоризонталното мащабиране, при което се увеличава броят на възлите или се разширява капацитетът на мрежата, е основният метод за подобряване на производителността на блокчейн, но вече достига своите граници. Някои от решенията на Етериум показват точка на насищане, което налага нови стратегии.
Вертикалното мащабиране има за цел да подобри възможностите на отделните транзакции, като ги направи по-бързи, по-рентабилни и запази децентрализацията. Очаква се тази промяна да предефинира използването на блокчейн в различни индустрии, особено по отношение на ефективността, потребителския опит и децентрализацията.
Ли посочи и ограниченията на обвитите (wrapped) дигитални активи, които отново въвеждат рискове, свързани с централизацията и зависимостта от доверието.
Вертикалното мащабиране решава и трилемата на блокчейн – балансиране на сигурността, мащабируемостта и децентрализацията. Чрез по-ефективно разпределение на ресурсите и подобряване на възможностите за транзакции вертикалното мащабиране може да осигури на някои крипто сектори стабилни, мащабируеми решения, които не правят компромис със сигурността или децентрализацията
Този подход обещава да трансформира блокчейн приложенията, проправяйки пътя за по-ефективни и удобни за потребителите решения в различни сектори.
Известен анализатор и трейдър е оптимист, че основните печалби на сегашния бичи крипто пазар все още предстоят.
В неотдавнашна дискусия пред Bloomberg главният изпълнителен директор на Tether Паоло Ардоино изтъкна мотивите за избора на златото като обезпечение за новия им синтетичен долар aUSDT.
Понастоящем крипто пазарът е свидетел на значителна промяна в ликвидността, тъй като инвеститорите прехвърлят големи суми капитал в стабилни монети на фона на нарастващата несигурност.
БРИКС се подготвя за срещата на върха през 2024 г., която може да се окаже най-ключовата в историята му.