Някои от най-големите световни банки инвестират приблизително $50 милиона за изграждане на система за сетълмент на дигитални пари, базирана на блокчейн.
Доклад на Ройтерс от петък, в който се цитират „хора, запознати с плановете“, гласи, че в проекта са включени дузина неуточнени банки. Според съобщенията, участващите финансови институции ще създадат нова организация, наречена Fnality специално за проекта, който може да стартира през следващата година.
През 2015 година се говореше, че швейцарският банков гигант UBS работи върху криптовалута, която би била „свързана с реални световни валути и със сметки на централните банки“, заедно с блокчейн стартъпа Clearmatics.
По-късно, през август 2016 година, четири други банки – BNY Mellon, ICAP, Deutsche Bank и Santander – се присъединиха към UBS и Clearmatics по проекта ютилити сетълмент токен (USC). Основателят на Clearmatics, Робърт Сам, каза, че USC е форма на дигитални пари, която е “напълно подкрепена от парични активи в централната банка”.
Според доклада на Ройтерс, Bank of New York Mellon Corp, State Street Corp, Credit Suisse Group, Barclays, HSBC Holdings и Deutsche Bank също работят по проекта USC.
Говорителката на Barclays заяви пред Ройтерс:
Ние сме член на проекта USC и можем да потвърдим, че фазата на научноизследователската и развойна дейност е към своя край.
Новината идва малко след като JPMorgan разкриха собствената си криптовалута, наречена JPM Coin, за да уреждат някои от сделките между клиентите им, в реално време.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
Bitget Wallet сключи стратегическо партньорство с Mastercard и доставчика на Web3 плащания Immersve за пускането на нова платежна карта, която позволява на потребителите да харчат криптовалути директно от своите дигитални портфейли.
Изпълнителният директор на Robinhood Влад Тенев разкри в понеделник планове за пускане на токенизирани акции на европейския пазар, като се започне с акции на частните технологични гиганти OpenAI и SpaceX.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.