Според нов доклад някои от най-големите американски банки тихомълком се освобождават от експозицията си към проблемния сектор на икономиката на САЩ.
Вестник „The New York Times“ съобщи, че банките продават заеми за търговски недвижими имоти, за да „намалят загубите си“. Например Goldman Sachs и Citigroup наскоро са продали части от заем на стойност $1.7 милиарда, обезпечен с офис сгради в Ню Йорк, Сан Франциско и Бостън.
Освен това Capital One продаде портфолио на стойност $1 милиарда, който включва много заеми за офис сгради в Ню Йорк.
Въпреки че продадените кредити са незначителни в сравнение с кредитите за търговски недвижими имоти на стойност $2.5 трилиона, притежавани от всички банки в САЩ, тази промяна в стратегията е забележителна.
От вестника предполагат, че тези действия отразяват неохотното признаване от страна на някои кредитори, че стратегията „удължавай и се преструвай“ се проваля и много собственици на имоти, особено тези на офис сгради, вероятно ще просрочат ипотеките си. Вследствие на това се очакват значителни загуби за кредиторите и спад в приходите на банките.
„Удължавай и се преструвай“ е подход, придобил популярност по време на глобалната финансова криза през 2007-2008 г., при който заемодателят удължава срока на погасяване на заема на кредитополучателя, позволявайки на собствениците да се преструват, че стойността на имота не е намаляла.
Пазарът на търговски недвижими имоти изпитва затруднения поради нарастването на дистанционната работа. По данни на ATTOM през март в цялата страна са регистрирани 625 случая на отнемане на търговски недвижими имоти, което представлява 117% увеличение на годишна база.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.