Няколко големи банки, сред които JPMorgan Chase, Bank of America и Wells Fargo, са подложени на федерален контрол за справяне с измами в разплащателната платформа Zelle.
Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) проверява как тези банки управляват оспорвани транзакции и се справят с опити за измама.
Разследването на CFPB е следствие от оплаквания, че банките не са били адекватни в предотвратяването и справянето с измами, при които потребителите са подлъгани да разрешат неправомерни плащания. Проучването оценява също така дали тези банки, които са основни собственици на Zelle, правилно проверяват клиентите и закриват сметки, свързани с неправомерни дейности.
Неотдавнашните констатации на постоянната подкомисия за разследвания на Сената разкриват значителен спад в процента на възстановяване на разходите на жертвите на Zelle измамите – от 62% през 2019 г. до 38% през 2023 г. Освен това между 2021 и 2023 г. банките са отказали възстановяване на суми за $880 милиона за спорни транзакции.
В отговор на това Zelle въведе нови правила, които изискват от банките да възстановяват определени загуби, свързани с измами, особено в случаите, включващи представянето за финансови институции или правителствени агенции. Компанията-майка на Zelle, Early Warning Services, подчерта, че макар повечето транзакции със Zelle да не са свързани с измами, фокусът трябва да бъде насочен към справяне с престъпниците, които стоят зад подобни дейности, а не само към увеличаване на процента на възстановяванията.
От JPMorgan Chase публично разкритикувхаа разследването на CFPB, предполагайки, че исканията на агенцията надхвърлят законовите изисквания и намеквайки за възможни правни предизвикателства.
Известен анализатор и трейдър е оптимист, че основните печалби на сегашния бичи крипто пазар все още предстоят.
В неотдавнашна дискусия пред Bloomberg главният изпълнителен директор на Tether Паоло Ардоино изтъкна мотивите за избора на златото като обезпечение за новия им синтетичен долар aUSDT.
Понастоящем крипто пазарът е свидетел на значителна промяна в ликвидността, тъй като инвеститорите прехвърлят големи суми капитал в стабилни монети на фона на нарастващата несигурност.
БРИКС се подготвя за срещата на върха през 2024 г., която може да се окаже най-ключовата в историята му.