Според Фондацията за международен мир "Carnegie" опитът на Китай за дедоларизация ще се сблъска с някои основни пречки.
Робърт Грийн, учен от базирания във Вашингтон мозъчен тръст, посочи усилията на Китай през последната година да засили присъствието на юана в световната търговия, докато Китай и другите страни от БРИКС се опитват постепенно да прекратят използването на долара.
Наличността на юани извън Китай остава ограничена, главно поради капиталовия контрол в страната, ограничаващ офшорния достъп до валутата ѝ, както е отбелязано в работен документ на Banque de France. Данните на МВФ за второто тримесечие на 2023 г. разкриват, че юанът съставлява едва 2.45% от резервите на чуждестранните централни банки, което рязко контрастира с доминиращия дял на долара от 59% през този период.
Въпреки усилията на Китай участието на юана в транзакциите на SWIFT е едва 3.47% в сравнение с доминиращия дял на долара от 48% в световен мащаб. Дори в рамките на трансграничните плащания на Китай през 2023 г. приблизително 47% от тях са деноминирани в долари, въпреки че само около 17% от китайския износ се насочва към САЩ, според търговските данни за 2021 г.
Несигурното състояние на китайската икономика, утежнено от контрола върху капитала, представлява допълнителна пречка за широкото приемане на юана.
Икономическите затруднения след корекциите в Ковид политиките, съчетани с проблеми в потребителското търсене и проблемния сектор на недвижимите имоти, намаляват доверието. Строгият контрол, ограничаващ движението на юана в и извън страната, намалява неговата ликвидност, което потенциално прави алтернативи като долара по-привлекателни.
Парадоксално е, че собствената валутна система на Китай разчита в голяма степен на щатския долар, като по-голямата част от търговията с юани се извършва срещу него. Анализите сочат, че около 50% от валутните резерви на Китай през 2022 г. се състоят от долари, което обвързва съдбата на юана със стабилността на зелените пари.
Развиващите се пазари, изправени пред недостиг на долари, се обърнаха към юана. Преодоляването на този недостиг може да пренасочи икономиките от юана. Недостигът на долари засяга страни като Аржентина, Египет и Етиопия, което предизвиква интерес към юана. Политиците в САЩ трябва да се справят с недостига на долари, за да разберат мотивите, поради които други икономики се обръщат към Китай за валутни решения.
В заключение, макар че Китай продължава да полага усилия за интернационализиране на юана и намаляване на зависимостта от долара, огромните пречки, които се коренят в глобалната финансова динамика и в собствения икономически пейзаж на Китай, поставят значителни предизвикателства пред тази амбициозна програма.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.