Тази седмица финансовите пазари следят отблизо няколко ключови икономически събития в САЩ, които биха могли да окажат пряко или косвено въздействие върху стратегиите на криптоинвеститорите.
В понеделник комитетите за бизнес проучвания ще публикуват данните за индекса на мениджърите по покупките (PMI) в сферата на производството и услугите. Този доклад ще даде представа за състоянието на тези сектори.
При предишен резултат от 55.7 и медианна прогноза от 55.4, отчитането на PMI над 50 означава експанзия. Подобен резултат би могъл да повлияе положително на рискови активи като Биткойн, особено ако сигнализира за икономически растеж.
Докладът за потребителското доверие, който ще бъде публикуван във вторник, 24 септември, ще бъде последван от доклада за потребителските нагласи в петък. Въпреки че тези проучвания са от различни източници, и двете измерват оптимизма на потребителите за бъдещето на икономиката.
Тези доклади отразяват начина, по който потребителите оценяват финансовите си перспективи, условията за бизнес и пазара на труда за предстоящите шест месеца.
С намаляването на инфлацията в САЩ потребителският оптимизъм се повишава, главно поради очакванията за продължаващо понижение на инфлацията. Повишеното доверие може да доведе до по-големи потребителски разходи, което от своя страна може да се отрази благоприятно на спекулативни активи като Биткойн, тъй като по-оптимистично настроените потребители обикновено проявяват по-голяма толерантност към риска.
В четвъртък ще бъде публикуван докладът за брутния вътрешен продукт (БВП) за второто тримесечие, който ще послужи като ключов икономически показател за седмицата. Това ще бъде втората ревизия след първоначалния доклад от юли, който посочи ръст от 2.8% на тримесечна база – значително по-голям от ръста от 1.4% през предходното тримесечие.
Вътрешните разходи са основният двигател на растежа на БВП. Високите потребителски разходи могат да стимулират икономиката и инфлацията, като същевременно укрепват щатския долар. Обратно, забавянето на разходите може да намали тези ползи. Положителен доклад за БВП може да засили доверието в стабилността на икономиката, което също може да подкрепи цената на BTC, тъй като мнозина го разглеждат като алтернативна инвестиция или хеджиране.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл ще произнесе встъпително слово в четвъртък, а пазарите очакват с нетърпение коментарите му след последните данни за инфлацията и намаляването на лихвения процент с 50 базисни пункта. Изявленията на Пауъл могат да окажат значително влияние върху пазарните нагласи.
Освен това през седмицата ще говорят и други служители на Фед, като инвеститорите в криптовалути ще обърнат голямо внимание на тези изказвания, особено в светлината на неочакваното понижение на лихвения процент от миналата седмица. Управителят на Фед Мишел Боуман, която ще говори и във вторник, и в четвъртък, представлява особен интерес поради особената си несъгласна позиция по отношение на последните политически решения. Предстоящите ѝ изказвания могат да хвърлят светлина върху опасенията ѝ относно темпа на намаляване на лихвените проценти.
Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE), който се очаква да бъде обявен в петък, е друг важен икономически показател през тази седмица. Основният PCE индекс, който изключва волатилни категории като храни и енергия, е от съществено значение за оценката на Фед на инфлационните тенденции и бъдещата парична политика.
Анализаторите очакват месечно увеличение на базовия PCE с 0.2% и годишно повишение с 2.7%, докато общата инфлация се очаква да спадне до 2.3%. Ако данните за PCE инфлацията за август се окажат по-ниски от очакваните, това може да увеличи шансовете за допълнително намаляване на лихвените проценти – сценарий, благоприятен за Биткойн. По-ниските лихвени проценти обикновено насърчават вземането на заеми, което води до повишаване на ликвидността на финансовите пазари.
Крис Ларсен, председателят на Ripple, направи важен ход, дарявайки $1 милион в XRP, за да подкрепи Камала Харис в президентската ѝ кампания.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън отправи сериозно предупреждение за надвисналата заплаха от глобална рецесия, въпреки че продължава да критикува Биткойн и други криптовалути.
Neiro, проект за меме токен, който преди това бе свързан с маркет мейкъра Gotbit, обяви, че прекъсва връзките си с компанията на фона на нарастващите критики от страна на крипто общността, особено от страна на известния следовател ZachXBT.
Worldcoin (WLD) разкри сътрудничеството си с Dune Analytics за повишаване на прозрачността и достъпността на данните за предстоящия блокчейн от втори слой – World Chain.