Откакто бе въведена от DeFi Pulse през 2019 г., общата заключена стойност (TVL) е ключов показател за оценка на успеха на даден протокол.
Въпреки това, по време на вялия период на DeFi през 2023 г., възникнаха опасения относно способността на TVL да представя точно вътрешната стойност на даден протокол. Критиците настояваха за отхвърляне на този показател, твърдейки, че той няма важността, която се твърди, че има.
Олег Фоменко, съосновател на Sweat Economy, изтъкна потенциала за изкривяване на TVL, подчертавайки как привличането на няколко големи инвеститори може значително да завиши TVL, представяйки подвеждащо успеха.
Като алтернатива някои предлагат използването на приходите като по-значим показател. Този показател за приходите разглежда таксите, събрани от протоколите, минус възнагражденията, изплатени на доставчиците на ликвидност (LP).
Последните данни от DeFiLlama, до 13 декември, хвърлят светлина върху тенденциите в приходите. Забележително е, че Uniswap Labs започна да генерира приходи едва след като въведе такса за своя интерфейс през октомври. Blockworks Research оценява годишните приходи на Uniswap Labs на $17.7 милиона.
По-долу е представена информация за някои водещи проекти въз основа на техните приходи:
Maker стратегически придоби американски държавни облигации, възползвайки се от повишаването на лихвените проценти. Чрез своята subDAO организация, Spark Protocol, инвеститорите получиха експозиция към доходността на държавните облигации, като използваха заключена версия на стабилната монета DAI, постигайки доходност до 8% тази година. Този подход токенизира държавните облигации чрез спестовния DAI токен – sDAI – демонстрирайки реален актив.
Използвайки преминаването на Етериум към Proof-of-Stake (PoS) през 2022 г., Lido позволи на потребителите да стейкват Етериум токени в замяна на stETH. Този токенизиран стейкнат Етериум изплаща възнаграждения и може да бъде търгуван или използван като обезпечение. На фона на очакванията за ъпгрейда на Етериум „Dencun„, позицията на Lido се засили, въпреки че се появиха дебати относно централизираната ѝ роля при обработката на над 32% от всички стейкнати Етериум токени.
Като втората по големина децентрализирана борса (DEX) след Uniswap, PancakeSwap представи v3, фокусирана върху концентрираната ликвидност. Този подход повишава приходите на доставчиците на ликвидност (LP) чрез концентриране на средства в определени диапазони. Освен това PancakeSwap проучи промените в управлението и стартира пазар за игри, оставайки основен играч в Binance Smart Chain (BSC).
Функционирайки като протокол за управление на активи, Convex дава възможност на LP и стейкърите да стейкват токени, емитирани от Curve, с цел доходност. Контролирайки значителна част от токените Curve и Frax, емитирани с гласове, Convex притежава значително влияние.
GMX функционира като безсрочна суапова борса, позволяваща сделки с голям ливъридж без дати на изтичане. Доминирайки в TVL на Arbitrum, GMX си осигури значителна част от октомврийското разпределение на безвъзмездни средства от втори слой, затвърждавайки позицията си в екосистемата.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.