Ако се занимавате с DeFi, вероятно сте се сблъсквали с термина обща заключена стойност (TVL).
Този показател измерва общата стойност, осигурена в рамките на смарт договори на даден блокчейн, и често служи като критерий за прием в DeFi екосистемата. Към настоящия момент пет блокчейна доминират в това пространство: Етериум, Tron, Solana, Binance Smart Chain (BSC) и Arbitrum. Изненадващо, Биткойн – лидера в света на криптовалутите – не е сред водещите играчи в тази категория.
Етериум продължава да властва в DeFi, като може да се похвали с TVL от $121.26 милиарда в 1354 протокола, с пазарна капитализация от $391.73 милиарда. Въпреки седмичен спад от 17%, месечният му ръст от 1% затвърждава позицията му на гръбнак на DeFi екосистемата. Той остава ненадминат по отношение на приемането и активността, като никой от претендентите не е близо до това да го детронира.
Tron, с TVL от $8.34 милиарда и само 68 протокола, си осигурява второто място. Фокусът му върху операциите със стабилни монети го превърна в силен играч въпреки по-малката му екосистема. Следва Solana с обща заключена стойност от $6.2 милиарда и 213 протокола, ценена заради скоростта и ниските разходи за транзакции. Въпреки това Solana се сблъска с труден месец, като TVL ѝ спадна с 16.52%, което сигнализира за потенциални препятствия пред нея.
Binance Smart Chain, с TVL от $6.05 милиарда и 862 протокола, използва своята мащабируемост и съвместимост с Етериум, за да привлече разработчици. Въпреки че през последната седмица TVL спадна с 9.20%, месечното увеличение от 0.82% предполага постепенно възстановяване. Arbitrum, с TVL от $3.41 милиарда и 773 протокола, функционира като решение от втори слой на Етериум. То повишава скоростта и икономическата ефективност на ЕТН, което го прави ценно допълнение към DeFi пейзажа въпреки месечния спад от 5.42%.
Интересно е, че Биткойн, най-голямата криптовалута по пазарна капитализация, се нарежда едва на 13-то място в TVL с $429.52 милиона в обща заключена стойност. Въпреки доминиращата си роля на по-широкия крипто пазар, ролята на Биткойн в DeFi остава ограничена. Въпреки това неговата TVL нарасна с 52.82% през този месец, което подсказва за потенциална промяна в участието му в децентрализираните финанси.
Етериум запазва позицията си на DeFi цар, притежавайки 64.90% пазарен дял. Докато другите блокчейни намират своите ниши, развиващото се присъствие на Биткойн може да промени облика на DeFi пространството. Тъй като секторът се разширява, проследяването на тези блокчейни може да даде представа за бъдещето на децентрализираните финанси.
Според компанията за ончейн анализ Nansen няколко блокчейна отчитат рязко повишаване на активността на потребителите, начело със Sonic, която регистрира впечатляващ 89% ръст на активните адреси през последните 7 дни.
Последните данни на GitHub разкриват кои блокчейни и отделни проекти са привлекли най-много внимание от страна на разработчиците през изминалата седмица – ключов сигнал за силата на проектите в дългосрочен план.
Tether, водещият емитент на стабилни монети, постепенно преустановява поддръжката на пет по-стари блокчейна.
Държавната банка за развитие на Германия NRW.BANK емитира облигации на стойност €100 милиона ($116.7 милиона) базирани на блокчейн, което е едно от най-големите публични предложения на дигитални ценни книжа в Европа.