Преди една седмица, 8/23, в Уайоминг, САЩ, се проведе конференцията в Джаксън Хоул – икономически симпозиум, на който се събират управители на централни банки и финансови министри от цял свят. По време на срещата председателят на Федералния резерв Джером Пауъл призна напредъка в ограничаването на инфлацията, като предположи, че наближава времето за корекция на паричната политика. Този коментар повиши очакванията на пазарните участници за начало на намаляване на лихвените проценти през септември9.
А цената на криптоактивите, особено на Биткойн, се повиши значително след срещата в Джаксън Хоул, като в един момент достигна ниво от над $6 4,000. Това увеличение на цените беше попътен вятър за различни бизнеси, които използват BTC. Въпреки това цената от вчера започна силна корекция.
Въпреки този спад, онлайн платежните услуги и платформите за децентрализирано финансиране (DeFi) ще имат възможност да привлекат нови потребители при потенциално ново увеличение.
По този начин перспективата за по-ниски лихвени проценти по принцип се счита за благоприятна за рисковите активи. Това е така, защото по-ниските лихвени проценти обикновено карат инвеститорите да пренасочват парите си към по-рискови активи като криптоактиви в търсене на по-висока възвръщаемост.
Този ефект, който видяхме миналата седмица при Биткойн, се прояви и на валутния пазар, като обменният курс долар-йена се колебаеше значително. Йената поскъпва спрямо долара, а след срещата в Джаксън Хоул йената падна под 145 за първи път от вторник, 8/6. Това предполага, че за японските инвеститори това може да доведе до повишаване на стойността на Биткойн в йени.
Освен това успоредно с повишаването на цената на BTC се увеличиха и притоците към американския Биткойн ETF. След конференцията ETF отбеляза нетен приток от над $200 милиона за пръв път от около месец насам. Особено забележителни бяха притоците в ETF, предлагани от големи фирми за управление на активи.
Това може да се разглежда като знак, че институционалните инвеститори навлизат сериозно на пазара на криптоактиви, тъй като инвестирането чрез ETF може да насърчи навлизането на нови играчи, които традиционно са предпазливи по отношение на инвестирането в криптоактиви, тъй като е по-лесно да се управлява рискът, отколкото да се държи директно Биткойн.
Оптимизмът обаче не е чак толкова голям. Макар че председателят Пауъл намекна за възможността за намаляване на лихвените проценти, той заяви, че времето и темпът на такова намаляване ще зависят от бъдещите икономически показатели.9 С други думи, все още съществува вероятност решението на Фед да зависи от съдържанието на различни икономически данни, които ще бъдат публикувани преди заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) през септември.
От особен интерес са данните за заетостта в САЩ, индексът на потребителските цени (CPI) и ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE). Ако тези показатели се отклоняват значително от пазарните очаквания, това може да повлияе на политическите решения на Фед.
Дебати се водят и относно степента на намаляване на лихвените проценти. На пазара се обсъжда възможността за намаляване на лихвения процент с 0.5 процентни пункта вместо обичайните 0.25 процентни пункта. Ако се стигне до по-нататъшно значително намаляване на лихвения процент, това може да осигури допълнителен попътен вятър за пазара на криптоактиви.
По този начин бъдещата тенденция на цената на Биткойн ще зависи до голяма степен от тези икономически показатели и от действителните политически решения на Фед. Въпреки че на този етап пазарът е все по-оптимистично настроен, не можем да изключим възможността неочаквани резултати от икономическите показатели или по-предпазлива позиция на Фед да променят ситуацията. Освен това нестабилната ситуация в Близкия изток, включително иранско-израелският конфликт, може да предизвика волатилност.
Въпреки това възходящият тренд на цената на Биткойн може да се възстанови в обозримо бъдеще на фона на нарастващото съзнание, че наближава повратна точка в паричната политика на Фед.
Тази публикация е спонсорирана. CryptoDnes не одобрява и не носи отговорност за съдържание, точност, качество, реклама, продукти или други материали на тази страница. Читателите трябва да направят свое собствено проучване, преди да предприемат каквито и да е действия, свързани с криптовалутите. CryptoDnes не носи отговорност, пряко или косвено, за щети или загуби, причинени или предполагаеми, че са причинени от или във връзка с използването или разчитането на което и да е споменато съдържание, стоки или услуги.
Светът на блокчейн и криптовалутите навлиза във вълнуваща фаза, като на преден план е токенизацията на реални активи (RWA).
С разгара на септември на ринга излезе нов претендент, който привлича вниманието на целия криптовалутен пейзаж.
На криптопазара търговците винаги искат да намерят следващото голямо нещо. Някои от тях смятат, че са намерили идеалното – IntelMarkets (INTL).
Новите монети са свързани с рискове, а страхът често пречи на инвеститорите да се възползват от големи възможности.