Начало » Други » Тези държави се стремят да заменят фиатните пари чрез CBDC

Тези държави се стремят да заменят фиатните пари чрез CBDC

03.06.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Тези държави се стремят да заменят фиатните пари чрез CBDC

Девет големи икономики ускоряват програмите си за дигитална валута на централната банка (CBDC), с цел да заменят парите в брой с централизирани дигитални пари.

Тези системи, управлявани от правителствата, приличат на криптовалутите, но са създадени за пълен надзор и контрол на финансовите транзакции. Промяната може да застраши както доминацията на американския долар, така и неприкосновеността на личния живот на гражданите по целия свят.

Глобалното внедряване отразява фокуса върху контрола

  • Индия активира 140 милиона портфейла в 15 града, като целта е 80% от плащанията в търговията на дребно да бъдат дигитални до 2026 г. Офлайн функциите позволяват употреба без интернет, а инструменти за наблюдение са тихо интегрирани.
  • Китай привлече 260 милиона потребители в 25 провинции. Дигиталният юан директно свързва данните от транзакциите с държавния надзор и се очаква да бъде въведен в цялата страна до 2025 г.
  • Нигерия натиска гражданите да използват eNaira чрез ограничения за теглене на пари в брой и замразени сметки, което поражда опасения за принуда.
  • Рускиата дигитална рубла позволява замразяване на сметки и проследява всички транзакции по име, което подкопава традиционната банкова конфиденциалност.
  • Бразилската система Drex, която ще бъде пусната в експлоатация през 2025 г., е пряко свързана с данъчните бази данни и позволява замразяване в реално време на всяка транзакция.

Други страни, включително Саудитска Арабия, Сингапур, Южна Африка и еврозоната, също изграждат системи, които дават приоритет на проследяването на самоличността и достъпа на правителството до дейността на потребителите.

Тези инициативи представляват координиран глобален преход към дигитални валути с безпрецедентен държавен контрол. Като заменят физическите пари, CBDC централизират финансовата власт, ограничават поверителността и могат да преобразуват глобалната финансова система, което потенциално може да подкопае както криптовалутите, така и американския долар.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Grayscale поверително подаде документи за нова регистрация в SEC

Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.

15.07.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Binance въвежда нова инициатива с меме проект

Binance представи иновативен модел за генериране на токени (TGE), задвижван от механизъм за ценообразуване с крива на свързване, който стартира ексклузивно чрез Binance Wallet в сътрудничество с мемe-центричния проект Four.Meme.

14.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как да разчитаме крипто индекса на страха и алчността

Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.

14.07.2025 17:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Управителят на Английската централна банка с предупреждение за стабилните монети

Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.

14.07.2025 12:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.