Tether предприе важна стъпка, като замрази USDT на стойност $27 милиона на руската крипто борса Garantex, което доведе до спиране на операциите на платформата.
Garantex сподели новината на 6 март чрез канала си в Telegram, заявявайки, че замразените средства възлизат на над 2.5 милиарда рубли. В резултат на това борсата временно преустанови всички услуги, включително тегленията, докато уебсайтът ѝ претърпи поддръжка.
Това действие идва малко след като Европейският съюз наложи санкции на Garantex като част от по-широк набор от мерки срещу действията на Русия в Украйна, обявени на 26 февруари. Борсата предупреди своите потребители, че всички USDT, държани в руски портфейли, сега са изложени на риск, подчертавайки ангажимента си да се бори с тези мерки.
Санкциите на ЕС следват подобни действия на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ, която вече наложи ограничения на Garantex през април 2022 г. Руската крипто борса, създадена в края на 2019 г., първоначално е регистрирана в Естония, но до голяма степен оперира от Москва и Санкт Петербург.
Въпреки че е изключена от основните платформи за крипто данни, според съобщенията обемът на търговията на Garantex е нараснал с над 1,000% през последните три години, достигайки $121.6 милиона дневен обем в началото на март 2025 г.
Въпреки че действията на Tether може да не окажат значително влияние върху глобалния крипто пазар, те привлякоха вниманието в Русия, където местните законодатели предполагат, че замразяването може да бъде първият от много западни видове натиск върху крипто индустрията. Те обаче също така твърдят, че пълното блокиране на руския крипто пазар остава неосъществимо.
Бен Армстронг, известен в крипто общността като BitBoy, наскоро бе арестуван във Флорида, което предизвика вълнение в крипто пространството.
Алексей Андриунин, главен изпълнителен директор на крипто маркет мейкъра Gotbit, постигна споразумение с американските властi, след като бе обвинен в пазарни манипулации.
Южнокорейските власти започнаха разследване на крипто борсата Bithumb, извършвайки обиск в централата ѝ във връзка с твърдения, че средства на компанията са били използвани неправомерно за финансиране на покупки на недвижими имоти от бившия ѝ главен изпълнителен директор.
Екипът по сигурността на Microsoft наскоро разкри троянски кон за отдалечен достъп (RAT), насочен към крипто портфейли, използвани в Google Chrome.