Tether предприе важна стъпка, като замрази USDT на стойност $27 милиона на руската крипто борса Garantex, което доведе до спиране на операциите на платформата.
Garantex сподели новината на 6 март чрез канала си в Telegram, заявявайки, че замразените средства възлизат на над 2.5 милиарда рубли. В резултат на това борсата временно преустанови всички услуги, включително тегленията, докато уебсайтът ѝ претърпи поддръжка.
Това действие идва малко след като Европейският съюз наложи санкции на Garantex като част от по-широк набор от мерки срещу действията на Русия в Украйна, обявени на 26 февруари. Борсата предупреди своите потребители, че всички USDT, държани в руски портфейли, сега са изложени на риск, подчертавайки ангажимента си да се бори с тези мерки.
Санкциите на ЕС следват подобни действия на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ, която вече наложи ограничения на Garantex през април 2022 г. Руската крипто борса, създадена в края на 2019 г., първоначално е регистрирана в Естония, но до голяма степен оперира от Москва и Санкт Петербург.
Въпреки че е изключена от основните платформи за крипто данни, според съобщенията обемът на търговията на Garantex е нараснал с над 1,000% през последните три години, достигайки $121.6 милиона дневен обем в началото на март 2025 г.
Въпреки че действията на Tether може да не окажат значително влияние върху глобалния крипто пазар, те привлякоха вниманието в Русия, където местните законодатели предполагат, че замразяването може да бъде първият от много западни видове натиск върху крипто индустрията. Те обаче също така твърдят, че пълното блокиране на руския крипто пазар остава неосъществимо.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.