Tether предприе важна стъпка, като замрази USDT на стойност $27 милиона на руската крипто борса Garantex, което доведе до спиране на операциите на платформата.
Garantex сподели новината на 6 март чрез канала си в Telegram, заявявайки, че замразените средства възлизат на над 2.5 милиарда рубли. В резултат на това борсата временно преустанови всички услуги, включително тегленията, докато уебсайтът ѝ претърпи поддръжка.
Това действие идва малко след като Европейският съюз наложи санкции на Garantex като част от по-широк набор от мерки срещу действията на Русия в Украйна, обявени на 26 февруари. Борсата предупреди своите потребители, че всички USDT, държани в руски портфейли, сега са изложени на риск, подчертавайки ангажимента си да се бори с тези мерки.
Санкциите на ЕС следват подобни действия на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ, която вече наложи ограничения на Garantex през април 2022 г. Руската крипто борса, създадена в края на 2019 г., първоначално е регистрирана в Естония, но до голяма степен оперира от Москва и Санкт Петербург.
Въпреки че е изключена от основните платформи за крипто данни, според съобщенията обемът на търговията на Garantex е нараснал с над 1,000% през последните три години, достигайки $121.6 милиона дневен обем в началото на март 2025 г.
Въпреки че действията на Tether може да не окажат значително влияние върху глобалния крипто пазар, те привлякоха вниманието в Русия, където местните законодатели предполагат, че замразяването може да бъде първият от много западни видове натиск върху крипто индустрията. Те обаче също така твърдят, че пълното блокиране на руския крипто пазар остава неосъществимо.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…