Tether, най-голямата стабилна монета по пазарна капитализация, отбеляза спад от $2 милиарда през декември, породен от опасенията, свързани с регулацията на Европейския съюз за пазарите на крипто активите (MiCA).
MiCA, който трябва да влезе в сила изцяло до 30 декември 2024 г., налага лицензионни изисквания към емитентите на стабилни монети, които USDT все още не е изпълнила. Това накара европейските борси да започнат да изключват делистват най-голямата стабилна монета в очакване на прилагането на регулатора.
В резултат на тези събития пазарната капитализация на USDT спадна от $140.5 милиарда до $138 милиарда, отбелязвайки най-големия си срив за една година. Стабилната монета също за кратко се обезцени, като се търгуваше на $0.997 – най-ниската ѝ точка от две години насам. Въпреки това анализаторите предполагат, че делистването в Европа може да има ограничено въздействие, тъй като по-голямата част от обема на търговията на USDT произхожда от Азия, на която се падат 80% от активността.
Tether проактивно коригира операциите си, съкращавайки дейностите си в ЕС и инвестирайки в алтернативи, отговарящи на MiCA. В исторически план USDT се е възстановявала след подобни предизвикателства, включително загуба на обвързаността си по време на срива на FTX през 2022 г. и изправяне пред проверки заради предполагаеми нарушения на санкциите. И в двата случая пазарът в крайна сметка се стабилизира.
Eксперти от бранша твърдят, че страхът, несигурността и съмнението (FUD) около USDT представляват възможност за покупка, като посочват последователното възстановяване на Tether след предишни кризи. Ръководителят на блокчейн отдела Самсън Моу подчерта стабилността на компанията, отчитайки активите които се управляват на стойност $143 милиарда и значителното влияние на световните пазари.
Макар че регулаторната несигурност се увеличава, анализаторите остават уверени в доминиращата позиция на USDT, като предполагат, че дългосрочната ѝ траектория ще остане стабилна въпреки периодичните сътресения.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.