Tether поддържа решението си да не замразява адреси на портфейли, свързани с Tornado Cash.
Решението на компанията се дължи на това, че не е получила искания от американски законодатели или регулаторни органи за това, съобщи тя в изявление.
На 8 август Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на миксера за криптовалути Tornado Cash, като заяви, че престъпници са използвали услугата за изпиране на виртуална валута на стойност над $7 милиарда.
„Досега OFAC не е посочвал, че от емитента на стабилни монети се очаква да замрази адреси на вторичния пазар, които са публикувани в списъка на OFAC за лица, посочени в списъка на SDN, или които се управляват от лица и образувания, санкционирани от OFAC„, заяви Tether в изявление.
От компанията заявиха, че работят в тясно сътрудничество с американските правоприлагащи органи и замразява частни портфейли, когато получи легитимни искания от властите. Но тя подчерта, че не е получавала такива искания от правителството на Съединените щати относно санкционираните портфейли, свързани с Tornado Cash.
Освен това нито една американска правоприлагаща агенция или регулатор не е отправила такова искане въпреки почти ежедневния ни контакт с американските правоприлагащи органи, чиито искания винаги предоставят точни подробности.
Министерството на финансите вече изброява няколко адреса на портфейли, подлежащи на санкции, за Етериум и стабилната монета USD Coin (USDC). Макар че USDT на Tether, обвързана с щатски долари, не фигурира в списъка, тази валута може да взаимодейства с адреси на ETH, използвайки ERC-20 стандарта за токени. Има примери за рутерни адреси на Tornado Cash, обработващи плащания на USDT дни след санкциите на Министерството на финансите.
„Обикновено Tether изпълнява исканията на американските власти, като е в контакт с тях почти ежедневно„, заявиха от компанията.
Например, ние си сътрудничим по различни замразявания с американските правоприлагащи органи, включително през последните две седмици след публичното оповестяване на OFAC за Tornado Cash, и към нас не е отправено конкретно искане, свързано със замразяване на съответните адреси на Tornado Cash.
Освен това Tether заяви, че едностранното замразяване на адреси на вторичния пазар би могло да бъде “изключително разрушителен и безразсъден ход„.
Дори ако Tether разпознае подозрителни дейности на такъв адрес, завършването на замразяването без проверено указание на правоприлагащите органи и други правителствени агенции може да попречи на текущите и сложни разследвания на правоприлагащите органи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво е ISO 20022 и защо има значение?
Междувременно крипто индустрията търси яснота относно това какъв вид действия трябва да предприеме, за да спази санкциите на Министерството на финансите. По-рано тази седмица републиканецът и представител на щата Минесота Том Емър, написа писмо до министъра на финансите Джанет Йелън, в което поиска отговори за това как министерството планира да прилага тези санкции, като се има предвид, че те се фокусират върху компютърен код, а не върху конкретни лица или компании.
I sent a letter to Treasury Secretary Yellen regarding the unprecedented sanctioning of Tornado Cash. The growing adoption of decentralized technology will certainly raise new challenges for OFAC. Nonetheless, technology is neutral and the expectation of privacy is normal.⬇️ pic.twitter.com/0aN4a4A6tb
— Tom Emmer (@RepTomEmmer) August 23, 2022
Наскоро Емър изрази неодобрението си към подхода на SEC към регулирането. Според него Комисията по ценни книжа и борси неправомерно разширява ролята си в регулирането на дигиталните активи и несправедливо се разправя с криптофирми, които не са под нейна юрисдикция. Той твърди, че агенцията кани компании извън регулаторната си сфера да дойдат, за да обсъдят политиката си с тях, само за да причака тези компании с правоприлагащи действия след това.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.