Изпълнителният директор на Tether, Паоло Ардоино, твърди, че гигантът в областта на стабилните монети е станал един от най-големите притежатели на американски държавни облигации в света, което допълнително подчертава нарастващата роля на дигиталните активи в международните финанси.
В интервю за CNBC Ардоино разкри, че Tether притежава около $125 милиарда в дълг на американското правителство – достатъчно, за да се класира на 18-то място в света, ако бе държава. Само през 2024 г. Tether стана петият по големина купувач на държавни ценни книжа.
Той заяви, че резервите на компанията в щатски долари продължават да растат като част от по-широка инициатива за предоставяне на достъп до долара на стотици милиони хора, особено в развиващите се пазари. Стабилната монета USDT на Tether, обвързана с щатския долар, се разглежда от компанията като мост между децентрализираните активи и традиционната финансова система.
„Стабилните монети и Биткойн заедно ще направят САЩ по-силни“, заяви Ардоино, като оцени, че продуктите на Tether могат да разширят достъпа до долара до 420 милиона души по целия свят.
Той приветства и последните регулаторни промени, като Закона GENIUS, който има за цел да внесе яснота в операциите със стабилни монети в САЩ и потенциално да насърчи по-нататъшното им институционално приемане.
Растящото портфолио на Tether не само подчертава доминиращата му позиция на пазара на стабилни монети, но и подчертава все по-голямата обвързаност на дигиталните валути с традиционните финанси – въпреки продължаващия контрол от страна на глобалните регулатори.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.