Австралийският мениджър на фондове BetaShares официално извади Tesla от борсово търгувания фонд за устойчивост.
Главният инвестиционен директор Луи Кроус заяви, че компанията – която обикновено е опора в повечето фондове за устойчивост – е отпаднала поради ‘етични провали’ от страна на Tesla, според Business Insider.
“Tesla все още определено е лидер на въглеродни емисии… но е нарушил нашите [екологични, социални и управленски] стандарти, което доведе до премахването му”, каза той пред BI.
Той продължи:
През май миналата година в разгара на пандемията на COVID, Tesla отвори отново фабриката си във Фримонт, Калифорния, въпреки заповедите на местните власти, което доведе до доста голям брой случаи на COVID.
Новите доклади показват, че е имало значително по-голямо огнище, отколкото се съобщаваше по-рано, така че имаме числа от един до 50 случая на COVID, свързани с фабриката.
Инвестиционният служител каза, че е обмислял хода “от известно време” и накрая е зарязал неговия дял от 60 милиона долара, след като “се появиха нови доказателства” и се появиха “противоречия и проблеми с репутацията”.
Фондът цитира и въздействието на Tesla върху околната среда в Германия, където изгражда гигафабриката си.
Кроус отбелязва:
Германските медии съобщават, че фабриката на Tesla в Бранденбург ще консумира около 3,6 милиона кубически метра вода годишно, което е около 30% от общата вода в региона. Някои експерти смятат, че това ще доведе до ограничения за питейната вода.
Той продължи:
През декември 2020 г. неправителствената организация, Проектът за прозрачност на технологиите твърди, че Tesla е свързана чрез веригата си за доставки с Lens Technology, която от своя страна е изправена пред твърдения за пряка полза от използването на принудителен труд, спонсориран от държавата, осигурен от уйгури и други мюсюлмански малцинства в Китай. В края на краищата това са неща, за които всъщност не искаме да правим компромиси.
Фондът казва, че се е свързал с Tesla за своите опасения, но не е получил отговор.
Междувременно на негово място фондът все още държи акции на Toyota.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Тези малки криптовалути са на път към 100x растеж, според Ларк Дейвис (видео)
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.