Решението на Tesla да продаде по-голямата част от своите биткойни (BTC) донесе на компанията голяма печалба през второто тримесечие, дори когато цените на криптовалутите се сринаха на фона на продължаващия мечи пазар.
През първите шест месеца на 2022 г. Tesla регистрира загуби от обезценяване в размер на $170 милиона „в резултат на промени в балансовата стойност“ на своите Биткойн авоари. След като продаде 75% от BTC запасите си за долари през второто тримесечие, компанията реализира нетна печалба от $64 милиона.
Във финансовата сфера загуба от обезценяване възниква, когато справедливата стойност на актив, притежаван от дадена компания, спадне под балансовата стойност на инвестицията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Coinbase споделят кой ще е следващият ‘масивен сектор’ в крипто
През второто тримесечие Tesla регистрира печалба на акция от $2.27 при приходи от $16.93 милиарда. Въпреки че рентабилността е по-ниска в сравнение с първото тримесечие, тя се е повишила спрямо нивата отпреди една година. Въпреки това рентабилността на компанията бе повлияна от нарастващата инфлация и засилващата се конкуренция при производството на акумулаторни клетки.
Производителят на електромобили все още разполага с 10,800 BTC в счетоводните си книги. При текуща цена от около $22,000 за BTC, притежаваните от Tesla дигитални активи са на стойност приблизително $237 милиона.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?