Австралийският министър на вътрешните работи, Питър Дътън, предупреди, че терористите използват криптовалути, за да „финансират смъртоносните си мисии“.
По време на конференция за борба с тероризма в Мелбърн на 7-и ноември, Дътън заяви, че анонимността на криптовалутите позволява на екстремистите да избегнат контрол. Той заяви, че увеличеното използване на дигитални валути, системите за онлайн разплащания и ‘crowdfunding’ платформите могат да предоставят нови канали, чрез които може да се финансира тероризъм, добавяйки:
Анонимността, предоставяна от такива технологии, дава възможност на тези, които финансират терористите, да маскират дейността си.
Дътън, който ръководи Министерството на вътрешните работи, отговорно за имиграцията, граничния контрол, вътрешната сигурност и правоприлагането, каза още, че държавите от цял свят трябва да продължат да развиват съвременните мерки за финансиране и да приемат опита на външните правителства.
Министърът също насочи вниманието си към благотворителните и нестопанските организации, като заяви, че те са станали популярни канали за финансиране на тероризма и че често тези организации дори не са наясно, че са манипулирани за такава употреба.
Наскоро, Дътън беше обект на критики в родината си, след като заяви, че климатичните активисти трябва да плащат разходите за реакция на полицията по време на протести и че не подкрепя законопроекта, който ще опрости законите за спешни медицински евакуации.
През септември, по време на 19-та годишна „Международна конференция за борба с тероризма“, заместник-секретарят на финансите на САЩ, Сигал Манделкер, обясни, че криптовалутите могат да станат следващата гореща точка във войната срещу тероризма. Тя каза:
Терористичните организации, и техните привърженици и симпатизанти, непрекъснато търсят нови начини за събиране и прехвърляне на средства без да могат да се откриват или проследяват от органите на реда. Докато повечето терористични групи все още разчитат предимно на традиционната финансова система и фиатни пари за прехвърляне на средства, без съответните предпазни мерки, криптовалутите могат да се окажат следващата удобна алтернатива.
По-рано през юни, управителят на централната банка на Филипините, Бенджамин Диокно, отправи подобни предупреждения срещу потенциалната употреба на криптовалути за финансиране на тероризъм и подчерта, че Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) ще продължи да следи отблизо употребата им в страната.
От началото на 2017 г., BSP изисква националните криптовалути да се регистрират като дружества за преводи и трансфери, и да прилагат специфични предпазни мерки – обхващащи прането на пари, управлението на риска и защитата на потребителите.
Върховният съд на САЩ отказа да се намеси в съдебно дело срещу Nvidia, като по този начин позволи на акционерите да продължат делото си относно приходите на компанията, свързани с крипто.
На 10 декември Шактиканта Дас завърши мандата си като управител на Резервната банка на Индия (RBI) и се възползва от възможността да изтъкне трайната си визия за индийската икономика, подчертавайки по-специално ролята на дигиталните иновации.
Делото за несъстоятелност на FTX продължава да се развива със значителни промени, тъй като последните документи разкриват възстановяването на милиони от политически дарения, направени от борсата.
Бившият председател на Фед в Кливланд Лорета Местер предполага, че Федералният резерв може да се наложи да преосмисли стратегията си за лихвените проценти в резултат на последните тенденции при инфлацията.