Австралийският министър на вътрешните работи, Питър Дътън, предупреди, че терористите използват криптовалути, за да „финансират смъртоносните си мисии“.
По време на конференция за борба с тероризма в Мелбърн на 7-и ноември, Дътън заяви, че анонимността на криптовалутите позволява на екстремистите да избегнат контрол. Той заяви, че увеличеното използване на дигитални валути, системите за онлайн разплащания и ‘crowdfunding’ платформите могат да предоставят нови канали, чрез които може да се финансира тероризъм, добавяйки:
Анонимността, предоставяна от такива технологии, дава възможност на тези, които финансират терористите, да маскират дейността си.
Дътън, който ръководи Министерството на вътрешните работи, отговорно за имиграцията, граничния контрол, вътрешната сигурност и правоприлагането, каза още, че държавите от цял свят трябва да продължат да развиват съвременните мерки за финансиране и да приемат опита на външните правителства.
Министърът също насочи вниманието си към благотворителните и нестопанските организации, като заяви, че те са станали популярни канали за финансиране на тероризма и че често тези организации дори не са наясно, че са манипулирани за такава употреба.
Наскоро, Дътън беше обект на критики в родината си, след като заяви, че климатичните активисти трябва да плащат разходите за реакция на полицията по време на протести и че не подкрепя законопроекта, който ще опрости законите за спешни медицински евакуации.
През септември, по време на 19-та годишна „Международна конференция за борба с тероризма“, заместник-секретарят на финансите на САЩ, Сигал Манделкер, обясни, че криптовалутите могат да станат следващата гореща точка във войната срещу тероризма. Тя каза:
Терористичните организации, и техните привърженици и симпатизанти, непрекъснато търсят нови начини за събиране и прехвърляне на средства без да могат да се откриват или проследяват от органите на реда. Докато повечето терористични групи все още разчитат предимно на традиционната финансова система и фиатни пари за прехвърляне на средства, без съответните предпазни мерки, криптовалутите могат да се окажат следващата удобна алтернатива.
По-рано през юни, управителят на централната банка на Филипините, Бенджамин Диокно, отправи подобни предупреждения срещу потенциалната употреба на криптовалути за финансиране на тероризъм и подчерта, че Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) ще продължи да следи отблизо употребата им в страната.
От началото на 2017 г., BSP изисква националните криптовалути да се регистрират като дружества за преводи и трансфери, и да прилагат специфични предпазни мерки – обхващащи прането на пари, управлението на риска и защитата на потребителите.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.