Начало » Други » Тенденцията за дедоларизация набира инерция – застрашен ли е долара?

Тенденцията за дедоларизация набира инерция – застрашен ли е долара?

28.04.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Тенденцията за дедоларизация набира инерция – застрашен ли е долара?

През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.

Като част от по-широката тенденция „Продавайте Америка“, свързана с дедоларизацията, вниманието се насочи към Китай, която според информацията е редуцирала притежанията си в американски държавни ценни книжа с $23 милиарда. От пика си от $1.35 трилиона през 2012-2013 г., резервите на Китай са се свили до $760 милиарда, което представлява спад от 45% за 13 години и оказва силно влияние върху американската икономика.

Въпреки момента, много анализатори твърдят, че Китай не е единственият виновник за разпродажбите. Някои финансови стратези предполагат, че глобалните хедж фондове може да са изиграли по-голяма роля в разпродажбата на американски държавни облигации, допринасяйки за отслабването на долара. Мненията обаче остават разделени и не се очертава ясен консенсус.

Джон Канаван от Oxford Economics заяви пред Fortune, че доказателствата, свързващи Китай или Япония с нестабилността на пазара на държавни облигации, са оскъдни. Той отбеляза, че данните за чуждестранните транзакции често се забавят, което затруднява окончателните заключения.

Междувременно подозренията, че хедж фондовете са развързали големи ливъридж сделки, също бяха оспорени. Данните на CFTC от последните седмици не индикират ясни признаци за големи разпродажби, предизвикани от хедж фондовете.

Накратко, докато тенденциите към дедоларизация набират скорост, точната причина за последните сътресения на пазара остава неясна.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.