Начало » Други » Тенденцията за дедоларизация набира инерция – застрашен ли е долара?

Тенденцията за дедоларизация набира инерция – застрашен ли е долара?

28.04.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Тенденцията за дедоларизация набира инерция – застрашен ли е долара?

През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.

Като част от по-широката тенденция „Продавайте Америка“, свързана с дедоларизацията, вниманието се насочи към Китай, която според информацията е редуцирала притежанията си в американски държавни ценни книжа с $23 милиарда. От пика си от $1.35 трилиона през 2012-2013 г., резервите на Китай са се свили до $760 милиарда, което представлява спад от 45% за 13 години и оказва силно влияние върху американската икономика.

Въпреки момента, много анализатори твърдят, че Китай не е единственият виновник за разпродажбите. Някои финансови стратези предполагат, че глобалните хедж фондове може да са изиграли по-голяма роля в разпродажбата на американски държавни облигации, допринасяйки за отслабването на долара. Мненията обаче остават разделени и не се очертава ясен консенсус.

Джон Канаван от Oxford Economics заяви пред Fortune, че доказателствата, свързващи Китай или Япония с нестабилността на пазара на държавни облигации, са оскъдни. Той отбеляза, че данните за чуждестранните транзакции често се забавят, което затруднява окончателните заключения.

Междувременно подозренията, че хедж фондовете са развързали големи ливъридж сделки, също бяха оспорени. Данните на CFTC от последните седмици не индикират ясни признаци за големи разпродажби, предизвикани от хедж фондовете.

Накратко, докато тенденциите към дедоларизация набират скорост, точната причина за последните сътресения на пазара остава неясна.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ налага мита на няколко държави: Ще реагира ли крипто пазарът?

Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.

08.07.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторните органи на ОАЕ отричат слуховете за Toncoin

Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.

07.07.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.