Глобалният икономически пейзаж представя тревожни показатели, тъй като японската йена наскоро падна до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от 34 години насам.
Това поевтиняване се дължи главно на силния курс на щатския долар, изострен от продължаващия инфлационен натиск в САЩ, който подтиква Федералния резерв да поддържа по-високи лихвени проценти за по-дълъг период от време.
В отговор на това икономическо предизвикателство водещи анализатори предлагат Биткойн като потенциално решение за Япония в условията на нейните валутни затруднения.
Скокът на стойността на Биткойн спрямо йената след спада на валутата предизвика дискусии в социалните медии относно концепцията за упадъка на фиатната валута и появата на Биткойн като пример на „здравите пари„. Интересното е, че японските частни субекти започнаха да приемат Биткойн, като публичната компания Multiplanet наскоро закупи Биткойни на стойност $6.25 милиона.
Видни защитници на Биткойн, сред които Майкъл Сейлър, изразиха надежда за Япония чрез приемането на Биткойн. Те подчертават превъзходния дизайн на Биткойн, изтъквайки ограниченото му предлагане от 21 милиона BTC и устойчивостта му на инфлация чрез халвинг събитията.
Макар че обезценяването на йената все още не е оказало значително въздействие върху пазарите на криптовалути, потенциалната намеса на Японската централна банка (ЯЦБ) може да промени тази динамика. Действията на ЯЦБ, като например продажба на активи в щатски долари с цел укрепване на йената или инжектиране на ликвидност на пазарите, биха могли да повлияят на цените на криптовалутите – положително или отрицателно, в зависимост от посоката на интервенцията.
Като цяло на фона на валутните колебания и икономическата несигурност Биткойн се очертава като потенциална алтернатива за Япония, предлагаща стабилност и устойчивост пред предизвикателствата на фиатната валута.
Биткойн се понижи рязко, за да тества дъното на местния си диапазон близо до $115,000, като анализаторите изтъкват подновената активност на китовете и отдавна спрелите движения на предлагането като основни фактори за спада.
Биткойн е достигнал критичен етап в програмирания си график за доставка – остават да бъдат добити само 5.25% от общия брой BTC, които някога ще съществуват.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).