Начало » Други » Тежък край на 2023 г. за икономиката на Китай

Тежък край на 2023 г. за икономиката на Китай

30.11.2023 17:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Тежък край на 2023 г. за икономиката на Китай

След краткия подем китайската икономика е изправена пред сериозни предизвикателства, които подсказват забавяне и принуждават Пекин да обмисли по-строги мерки за възстановяване.

През ноември се наблюдаваше задълбочаващо се свиване на производствената активност, придружено от тревожен спад в сектора на услугите. Единствено строителната индустрия отбеляза растеж поради увеличените държавни разходи за инфраструктура.

Според оценките на икономистите този сценарий подчертава спешната необходимост от допълнителна държавна намеса, за да се предотврати икономически спад в края на годината. Китай се бори с намаленото търсене в чужбина поради забавянето на световната икономика, което се отразява на бизнеса му. Едновременно с това продължителният спад в сектора на недвижимите имоти подкопава доверието на потребителите, което се проявява в намаляващите цени на жилищата и продажбите на нови жилища.

Последните доклади сочат, че през ноември продажбите на нови жилища сред 100-те най-големи строителни предприемачи в Китай са намалели с 30% на годишна база. Забележително е, че това представлява спад от 4% спрямо октомври, с което се слага край на краткотрайния период на последователен растеж. Прогнозите предвиждат 15% спад на продажбите на нови жилища през 2023 г., което означава най-ниските нива през последните години. Тези предизвикателства засилват по-широките глобални икономически насрещни ветрове, подсилени от геополитическото напрежение и нарастващите разходи по заеми в световен мащаб за противодействие на инфлацията.

Икономистите очакват забавяне на китайската икономика до края на годината – тенденция, наблюдавана след скромното ѝ съживяване през лятото. Резонират спешни призиви за засилени стимули от страна на правителството и централната банка, които да съживят доверието на потребителите и бизнеса, насърчавайки разходите и инвестициите.

Неотдавнашни проучвания сочат спад на официалните индекси на мениджърите по покупките в промишлеността и услугите в Китай, което разкрива влиянието на вялата световна икономика върху вътрешната промишлена дейност и разходите. Въпреки че в строителния сектор се наблюдава незначителен растеж, дължащ се на правителствените инвестиции в инфраструктурата, експертите отбелязват, че съществуващите мерки за стимулиране не са осигурили адекватна подкрепа за устойчиво възстановяване.

Предложените правителствени интервенции включват стабилизиране на жилищния пазар чрез облекчаване на ограниченията за покупка на имоти и увеличаване на кредитирането на жизнеспособни предприемачи в областта на недвижимите имоти. Има предложения за директна финансова помощ за домакинствата с цел стимулиране на разходите и подкрепа за по-малките предприятия, които са изправени пред по-трудни предизвикателства от големите корпорации.

Очертава се очакване за по-нататъшни интервенции на централната банка, като например намаляване на лихвените проценти, за да се стимулира увеличаването на заемите и икономическата активност. Ръководството на Китай остава предпазливо по отношение на значителните стимули, като набляга на постепенния подход, за да се избегне повтарянето на историческите икономически дисбаланси.

На фона на непосредствените предизвикателства Китай се бори и с дългосрочни проблеми като търговските спорове, застаряващото население и необходимостта от икономическо преструктуриране към устойчив, основан на потреблението растеж.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторните органи на ОАЕ отричат слуховете за Toncoin

Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.

07.07.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао загатна за нова инициатива свързана с BNB

Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.

07.07.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.