Комитет, състоящ се от различни правителствени министерства и централната банка на Саудитска Арабия, предупреди, че търговията с „неоторизирани“ криптовалути като Bitcoin е незаконна в страната.
В изявление, публикувано от финансовия орган на Саудитска Арабия (SAMA) – де факто централната банка на суверенната арабска държава, правителствена комисия обяви, че е против търговията с криптовалути.
Създадена с върховен указ, постоянният комитет е създаден като орган, който специално разглежда „неразрешените дейности по ценни книжа на валутния пазар“. Това включва Центъра за капиталови пазари в Саудитска Арабия (CMA), министерствата на вътрешните работи, медиите, търговията и инвестициите, както и SAMA.
Очевидно върховният указ възложи на комитета да информира съответните органи, като отчита всякакви сделки или инвестиции в търговията с валути и криптовалути, както и намалява техните маркетингови дейности, за да ги предпази от инвеститорите.
Комитетът увери, че виртуалната валута, включително, но не само, Bitcoins са незаконни в царството…</s tron g>
Без да посочва каквито и да било санкции или глоби за търговия с криптовалути, комисията настояваше да се предупредят „всички граждани и жители“ за това, което се смята за „незаконна“ дейност.
Любопитно е, че SAMA работи върху собствената си криптовалута за трансгранични транзакции, задвижвани от блокчейн, с централната банка на ОАЕ. Централната банка на Саудитска Арабия също използва софтуера xCur ren t на Ripple, който не използва XRP и включва регионалните банки в RippleNet – блокчейн мрежа за предприятия за незабавни плащания.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.