Украйна молеше САЩ и Европа да изключат Русия от глобалната финансова система, известна като SWIFT, в продължение на месеци, тъй като напрежението в региона нараства, но беше необходима инвазия, за да се насърчат най-накрая действия.
По време на пресконференция в събота вечерта Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, каза, че ЕС „ще се ангажира да гарантира, че определен брой руски банки ще бъдат премахнати от SWIFT„.
Няколко други държави, включително САЩ, Великобритания, Италия, Германия и Франция, също подкрепиха решението, въпреки първоначалното колебание, свързано с вътрешните и глобалните последици от промяната.
„Ние се ангажираме с европейските власти, за да разберем подробностите за юридическите лица, които ще бъдат обект на новите мерки, и се подготвяме да изпълним законови инструкции„, казаха от SWIFT.
SWIFT, което означава Обществото за световна междубанкова финансова телекомуникация, обработва транзакции между 11,000 финансови институции по целия свят, според уебсайта. Със SWIFT потребителите на онлайн банкиране могат да изпращат пари в чужбина бързо, точно и сигурно. SWIFT плащанията обикновено отнемат 24-48 часа.
Не Изпускай: Какво предстои за Bitcoin (BTC) след шорт скуиза?
В традиционното банкиране едва ли има алтернатива на SWIFT, но мнозина се обръщат към криптовалутите за международни плащания – система, която е по-бърза, по-евтина, но и енергоемка.
Според Forbes мрежата обработва транзакции на стойност $300 милиарда всеки ден.
SWIFT е базиран в Белгия и е предмет на европейското законодателство. През 2012 г. системата прекъсна достъпа до ирански банки като част от налагането на санкциите на ядрената програма на страната.
Забраната на SWIFT ще спре руските банки да работят по целия свят, ще блокира руския износ и внос и ще затрудни получаването на заеми и инвестирането в чужбина, според фон дер Лайен.
На 24-ти февруари Русия започна пълномащабна война в Украйна – нейните войски се опитват да получат контрол над украинските градове, като атакуват украински заводи, военни части, мостове и жилищни сгради.
Украинската армия отвръща на удара, но за да сложи край на войната с минимални загуби, Украйна призова международната общност да наложи икономически санкции на Русия. Забраната на SWIFT е едно от изискванията.
„Без SWIFT плащанията с цивилизования свят ще станат много по-трудни за Русия„, написа в Telegram Данило Гетманцев, ръководител на парламентарната комисия по финанси и данъци в Украйна.
„Това е значителна стъпка към международната изолация на Руската федерация„, добави той.
На кратко – да, има. Едната се нарича SPFS и е стартиран от Руската централна банка през 2014 г., когато светът заплаши да отреже страната от SWIFT поради анексирането на украинския полуостров Крим.
Към март 2018 г. над 400 институции, предимно банки, са били част от руската мрежа, според руския Forbes. SPFS обаче има ограничения: работи само в Русия и има по-високи транзакционни разходи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Клиенти на санкционираните банки в Русия не могат да ползват Apple Pay и Google Pay
Друга е китайската система за трансгранични междубанкови плащания, която се разраства значително, както съобщи Bloomberg News миналия август.
През 2014 г. бившият руски финансов министър Алексей Кудрин изчисли, че брутният вътрешен продукт на Русия ще се свие с 5% за една година без SWIFT, а тогавашният премиер Дмитрий Медведев оприличи този ход на „обявяване на война„.
Това също ще навреди на способността на Русия да печели от износа на петрол и газ, които съставляват 40% от приходите на страната, според Financial Times.
Европейските лидери, които се съгласиха да блокират Русия от SWIFT, заявиха, че тези мерки са оправдани.
„Путин тръгна по пътя, целящ да унищожи Украйна. Но това, което той също прави, всъщност унищожава бъдещето на собствената му страна„, каза фон дер Лайен.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.