Продължава дебатът за потенциална рецесия в САЩ, но е важно да се признае, че глобалната икономика вече преживява такава, според Давал Джоши, главен стратег в Counterpoint на BCA Research.
В глобален план рецесията се определя като растеж под 2%. Китай расте с около 5%, САЩ – с по-малко от 2%, а Европа е в застой. Силно експортно ориентирани икономики като Германия, Швеция и Южна Корея са изправени пред трудности.
Глобалният PMI индекс на J.P. Morgan за производствения сектор спадна до шестмесечно дъно от 48.8 през юни, което показва свиване на икономиката. Наличието на все по-голям застой в световната икономика е видно от показатели като високото равнище на безработица сред младите хора в Китай и нарастващата безработица в Германия. В САЩ се наблюдава значително нарастване на броя на трайно загубените работни места.
Джоши твърди, че дебатът за рецесия в САЩ е незначителен в сравнение с по-широката история на вече продължаващата глобална рецесия. Финансовите пазари отразяват тези настроения, като цените на петрола и металите са в мечи пазар, а икономически чувствителните сектори не постигат добри резултати. Въпреки това фондовият пазар не изпитва затруднения, като S&P 500 е нараснал с 16% през тази година.
Джоши подчерта, че в момента на световния пазар на акции, претеглен спрямо пазара, преобладават технологичните или свързаните с технологиите компании, с изключение на няколко случая. Той предупреди, че дори технологичният сектор не може да остане имунизиран срещу глобална рецесия за неопределено време.
Той прогнозира, че световната рецесия ще се задълбочи, тъй като централните банки в западните страни ще продължат да затягат политиките си. Това се отразява на инвестициите, като се очаква суровините да се представят по-слабо от държавните облигации и високодоходните кредити, а акциите също да се представят по-слабо.
Що се отнася до тактическите препоръки, Джоши предложи превес на френските акции на луксозни стоки в сравнение с акциите на американските технологични компании, тъй като първите вече са коригирани значително.
Източник: Morningstar
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.