Преминаването към дигитални валути в световен мащаб се ускорява със забележителни темпове, както се подчертава в неотдавнашно проучване, представено от Атлантически съвет.
Докладът разкрива, че 135 държави, представляващи приблизително 98% от световната икономика, активно проучват инициативи в областта на дигиталните валути и подчертава значителния напредък, постигнат в тази област. Особено впечатляващ е фактът, че повече от половината от тези държави са в напреднал стадий на развитие, провеждат пилотни програми или са близо до фазата на стартиране.
Сред държавите от Г-20, с изключение на Аржентина, почти всички напредват в разработването на дигитални валути. Забележително е, че Китай, Европа и Япония се открояват като първенци в тази технологична революция. Въпреки усилията за създаване на дигитален долар на едро за банкови цели обаче Съединените щати изглежда изостават в по-широкото му приемане, като напредъкът към дигитална валута, достъпна за населението, е в застой.
Политическата обстановка допълнително усложнява нещата, като инициативите за такава валута се превръщат в спорен въпрос. Въпреки запитванията, инициирани от президента Джо Байдън през 2022 г., противопоставянето на личности като Доналд Тръмп възпрепятства напредъка. Това политическо разделение подчертава предизвикателствата по пътя към приемането на дигиталната валута.
Последиците от това изоставане са значителни, като потенциалните последствия включват фрагментирана международна платежна система и намаляване на глобалното финансово влияние на САЩ. Докладът предупреждава за рисковете, свързани с изоставането, и призовава политиците да дадат приоритет на инициативите в областта на дигиталните валути, за да запазят конкурентоспособността си.
Пилотните проекти се разпространяват в световен мащаб, като китайската e-CNY е една от най-големите и най-напредналите програми, която понастоящем се тества от 260 милиона души в 25 града. Трансграничните инициативи също набират популярност, като например „mBridge“, който свързва множество държави, за да укрепи международните платежни системи.
В перспектива през следващите години се очакват големи стартирания, като китайският дигитален юан се очаква да бъде водещ, наред с инициативите на други водещи икономики. Възходът на дигиталните валути представлява дълбока промяна на парадигмата в глобалния финансов пейзаж, която изисква сътрудничество, иновации и стратегическа далновидност, за да се управлява успешно.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.