Световната икономика ще отбележи най-слабия си растеж от 30 години насам, предупредиха експертите от Световната банка.
Според последния доклад на Световната банка глобалният растеж ще се забави за трета поредна година през 2024 г., като ще спадне до 2.4% от 2.6% през 2023 г.
Макар че през 2025 г. се предвижда скромно увеличение до 2.7%, общият растеж през този петгодишен период се предвижда да бъде с близо три четвърти от процентния пункт под средния темп, наблюдаван през 2010 г.
Геополитическото напрежение, включително войната в Източна Европа и конфликтът в Близкия изток, представлява предизвикателство в краткосрочен план, което може да окаже влияние върху цените на енергията, инфлацията и икономическия растеж, казва Айхан Косе, заместник-главен икономист на Световната банка.
Очаква се развиващите се икономики да бъдат най-силно засегнати, тъй като са изправени пред забавяне на световната търговия и затегнати финансови условия. През 2024 г. се очаква тези икономики да нараснат с едва 3.9%, което е с повече от 1 процентен пункт под средното равнище за предходното десетилетие.
До края на годината приблизително една четвърт от хората в развиващите се страни и 40% от страните с ниски доходи може да продължат да бъдат по-бедни от нивата си преди Ковид пандемията през 2019 г.
Без значителна корекция на курса Световната банка предупреди, че 2020-те години може да бъдат запомнени като „десетилетие на пропиляни възможности“. Съществува обаче възможност за обръщане на тази траектория, ако правителствата действат незабавно за увеличаване на инвестициите и укрепване на рамката на фискалната политика.
В доклада се подчертава необходимостта развиващите се икономики да прилагат цялостни пакети от политики, включително подобрения във фискалната и паричната рамка, разширяване на трансграничната търговия и финансовите потоци, подобряване на инвестиционния климат и повишаване на качеството на институциите.
Въпреки предизвикателствата Световната банка смята, че тези усилия могат да помогнат за смекчаване на прогнозираното забавяне на потенциалния растеж през останалата част от десетилетието.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.