Съоснователят на Solana Анатолий Яковенко се противопостави категорично на идеята за крипто резерв, контролиран от правителството на САЩ, с аргумента, че подобен ход би подкопал децентрализацията.
Забележките му идват на фона на спекулации, че от Ripple са настоявали за включването на Solana в предложения национален резерв, за да подкрепи аргументите на XRP.
Яковенко твърди, че най-добрият начин на действие е правителството изобщо да избегне управлението на стратегически крипто резерв. Ако такъв резерв е неизбежен, той предлага отделните щати, а не федералните власти, да наблюдават собствените си резерви като предпазна мярка срещу евентуални грешни стъпки на Федералния резерв. Той също така подчерта, че всяка селекция на активи трябва да следва ясни и обективни критерии, дори ако това в крайна сметка облагодетелства Биткойн.
Изявлението му следва съобщенията, че от Ripple уж са лобирали за включването на Solana, за да придадат надеждност на ролята на XRP в резерва – разкритие, което предизвика дебат за влиянието на корпоративните интереси при формирането на крипто политиката. Спорът допълнително подхрани напрежението между привържениците на XRP и защитниците на Биткойн, които отдавна се противопоставят на участието на алткойна в какъвто и да е резерв, подкрепян от правителството.
С наближаването на крипто срещата в САЩ разговорът около националните крипто резерви набира скорост. Събитието, насрочено за 7 март, ще събере на едно място президента Тръмп, законодатели и лидери от индустрията, за да обсъдят бъдещето на дигиталните активи.
Неотдавнашното предложение на Тръмп за включване на XRP, Solana и Cardano в стратегически резерв вече предизвика полемика, пораждайки опасения относно регулаторния контрол и децентрализацията. Към интригата се прибавя и фактът, че свързаното със семейството на Тръмп предприятие World Liberty Financial наскоро инвестира $20 милиона в Биткойн и Етериум, което подхранва спекулациите, че на срещата на върха може да се появят важни съобщения.
На скорошната крипто среща на върха в Белия дом, Сергей Назаров, съосновател на Chainlink, сподели наблюдения за променящата се позиция на администрацията на САЩ относно криптовалутите.
Кати Ууд от ARK Invest твърди, че назряват икономически проблеми, дори ако правителството на САЩ все още не го вижда.
Според последното проучване на Фед, проведено от CNBC, пазарите на акциите и дигиталните активи продължават да се понижават, тъй като опасенията за потенциална рецесия нарастват.
Нарастващата икономическа несигурност тласка инвеститорите и централните банки към златото, като страховете от отслабването на щатския долар стимулират търсенето на благородния метал, според Даан Струйвен, съръководител на отдела за глобални проучвания на суровините в Goldman Sachs.