Опасенията относно легитимността на LIBRA се засилиха, след като блокчейн анализатори свързаха токена с други спорни крипто проекти, включително меме монетата MELANIA.
Тези констатации са следствие от рязкото нарастване на LIBRA и последвалия ѝ срив, след като получи публична подкрепа от президента на Аржентина Хавиер Милей.
Чаофан Шоу, съосновател на Fuzzland, разкри, че маркетмейкърът на LIBRA, за когото се твърди, че е базиран в Делхи, стои и зад MELANIA и други съмнителни токени като ENRON и OGME. Неговият анализ предполага координирани усилия за завишаване на цените, преди да се разтоварят токените на нищо неподозиращи инвеститори. По-дълбокото разследване разкри мрежа от вътрешни лица, които организират многобройни лансирания, като една от ключовите фигури в центъра контролира „M3M3 Launchpad“ – платформа, която улеснява тези схеми.
Моделът е познат: Хайпът води до бързо покачване на цените, а след това стойностите се сриват, след като първите вътрешни лица се изтеглят. Пазарната капитализация на MELANIA се покачи до $2 милиарда, след което спадна до $200 милиона, а LIBRA се сблъска с подобна съдба, след като вътрешни лица уж изтеглиха $107 милиона, предизвиквайки панически продажби.
След срива Милей отрече да има каквито и да било връзки с LIBRA и призова за разследване, въпреки че критиците го обвиниха, че насърчава съмнителен проект. Междувременно KIP Protocol, свързана с LIBRA, настояваше, че не е имала никаква роля в пускането на токена, докато Хейдън Дейвис от Kelsier-LIBRA, маркетмейкър, обвини екипа на Милей, че е подхранвал доверието на инвеститорите, преди внезапно да оттегли подкрепата си.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.