Опасенията относно легитимността на LIBRA се засилиха, след като блокчейн анализатори свързаха токена с други спорни крипто проекти, включително меме монетата MELANIA.
Тези констатации са следствие от рязкото нарастване на LIBRA и последвалия ѝ срив, след като получи публична подкрепа от президента на Аржентина Хавиер Милей.
Чаофан Шоу, съосновател на Fuzzland, разкри, че маркетмейкърът на LIBRA, за когото се твърди, че е базиран в Делхи, стои и зад MELANIA и други съмнителни токени като ENRON и OGME. Неговият анализ предполага координирани усилия за завишаване на цените, преди да се разтоварят токените на нищо неподозиращи инвеститори. По-дълбокото разследване разкри мрежа от вътрешни лица, които организират многобройни лансирания, като една от ключовите фигури в центъра контролира „M3M3 Launchpad“ – платформа, която улеснява тези схеми.
Моделът е познат: Хайпът води до бързо покачване на цените, а след това стойностите се сриват, след като първите вътрешни лица се изтеглят. Пазарната капитализация на MELANIA се покачи до $2 милиарда, след което спадна до $200 милиона, а LIBRA се сблъска с подобна съдба, след като вътрешни лица уж изтеглиха $107 милиона, предизвиквайки панически продажби.
След срива Милей отрече да има каквито и да било връзки с LIBRA и призова за разследване, въпреки че критиците го обвиниха, че насърчава съмнителен проект. Междувременно KIP Protocol, свързана с LIBRA, настояваше, че не е имала никаква роля в пускането на токена, докато Хейдън Дейвис от Kelsier-LIBRA, маркетмейкър, обвини екипа на Милей, че е подхранвал доверието на инвеститорите, преди внезапно да оттегли подкрепата си.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.