Клиентите на услугата за крипто портфейли Ledger водят дела за огромен пробив в данните на компанията.
Първоначалната жалба, подадена до Окръжния съд на САЩ за Северния окръг на Калифорния, твърди, че Ledger и Shopify (платформа за електронна търговия, която си партнира с Ledger) „небрежно са допуснали, безразсъдно са игнорирали и след това умишлено са се стремили да прикрият“ пробива на сигурността. Всички щети, присъдени на ищците, ще бъдат определени по време на съдебния процес, ако искът стигне толкова далеч.
Ledger продава хардуерни портфейли, които са физически устройства за съхранение, позволяващи да държите крипто офлайн; идеята е, че те са по-малко уязвими от криптовалути, съхранявани в интернет.
Миналия юли компанията обяви, че хакерите са придобили 1 милион имейли на клиенти от сървърите им, заедно със списък на свързани имейл адреси. Не са откраднати средства, но потребителите казват, че изложеният списък с идентичности на клиентите е потенциално също толкова лошо.
„За света на хакерите списъкът с клиенти на Ledger е злато“, обяснява жалбата.
„Това е списък на хората, които са превърнали значително богатство в анонимизирани криптоактиви, които могат да се прехвърлят без следа. Използвайки този списък, хакерите могат да манипулират или да принудят тези собственици да извършват непроследими и необратими трансфери на криптоактивите в акаунтите на хакерите. По този начин залогът за сигурността на крипто активите е огромен.„
В интервю миналата година изпълнителният директор на Ledger Паскал Готие заяви, че не планира да компенсира клиентите след хака.
„Когато имате нарушение на данните от такъв мащаб за такава малка компания, ние няма да върнем парите на милион потребители, за всичките им устройства, това просто не е възможно“, каза той по това време.
„Това просто би убило компанията.„
Предприемач в областта на криптовалутите, известен като „Кръстникът“, и заместник на шерифа на окръг Лос Анджелис са изправени пред федерални обвинения, включително за укриване на данъци и заговор.
Индийският гражданин Анураг Прамод Мурарка бе осъден на над 10 години във федерален затвор в САЩ за организиране на глобална мрежа за пране на пари, която е използвала криптовалута за укриване на незаконни средства.
Месеци след пробива в сигурността на стойност $230 милиона индийската крипто борса WazirX направи важна стъпка напред, като замрази $3 милиона в откраднати USDT.
В Южна Корея властите са арестували жена, заподозряна, че е откраднала 700 милиона вона ($480,000) под формата на криптовалута от свой приятел, за да разреши финансовите си проблеми.