Неотдавнашното решение на Върховния съд на Великобритания обяви стабилната монета USDT на Tether за форма на собственост - решение, което може да окаже значително влияние върху бъдещата ѝ траектория.
Крипто анализаторът GS сподели впечатления за последиците от това решение, предполагайки, че то може да насърчи по-голямото приемане поради намалената регулаторна несигурност.
GS подчерта, че това правно обозначение може да насърчи както институционалните, така и инвеститорите на дребно да приемат USDT, тъй като изяснява правното положение на криптовалутите. Това признаване би могло да засили доверието в устойчивостта и легитимността на стабилните монети, като потенциално създаде глобален прецедент и подтикне към по-благоприятни регулации в световен мащаб.
Експерът обаче предупреди и за потенциални недостатъци. Официалното признаване на USDT като собственост може да доведе до засилен регулаторен контрол и по-строги изисквания за съответствие, което потенциално да повлияе на оперативната гъвкавост и прозрачност на Tether. Това би могло да изложи компанията на допълнителни правни предизвикателства, особено ако излязат наяве несъответствия в управлението на резервите ѝ, което може да доведе до пазарна волатилност или спад на доверието.
Освен това GS отбеляза, че засилената регулация може да бъде възприета като негативна от някои участници, които ценят децентрализирания характер на криптовалутите. Това би могло да предизвика пренасочване на инвестициите към по-слабо регулирани или фокусирани върху неприкосновеността на личния живот активи, което да окаже влияние върху по-широкия крипто пазар.
Непосредствената реакция на пазара на това решение може да бъде смесена, като потенциалният краткосрочен оптимизъм може да се дължи на положителното медийно отразяване. Дългосрочните ефекти обаче ще зависят от това как Tether се адаптира към новия си правен статут и от въздействието на решението върху бизнес модела и прозрачността Текущите регулаторни промени в Обединеното кралство, включително нов законопроект за класифициране на криптовалутите като лична собственост, могат допълнително да оформят пазарната реакция.
Coinbase обяви плановете си да извади от списъка на Европейската икономическа зона (ЕИП) някои стабилни монети до края на годината в очакване на по-строгите разпоредби в региона.
Турските инвеститори следят отблизо темата за данъчното облагане на криптовалутите, но министърът на финансите Мехмет Шимшек даде да се разбере, че в момента не се разглеждат данъци върху крипто и акциите.
Популярната крипто борса Gemini ще закрие всички канадски сметки до края на 2024 г., предоставяйки на клиентите 90-дневен срок за изтегляне на активите си.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) се подготвя да преразгледа своите крипто правила с цел да създаде по-благоприятна за инвеститорите среда до 2025 г., според доклад на Bloomberg от 25 септември.