Виталик Бутерин наскоро изрази загриженост относно прекомерните инвестиционни практики, особено в инфраструктура, която може да не се нуждае от подобно финансиране.
Критиката му сочи, че много инвеститори са привлечени от високорискови и високодоходни възможности, подобни на казино, често оправдавайки инвестициите си с инфраструктурно финансиране, непряко свързано със спекулативни начинания.
Въпреки че в наблюденията на Бутерин може да има достоверност в рамките на определени пазарни сегменти, от съществено значение е да се разгледат по-широките последици от неговата гледна точка. Инвестициите в инфраструктура, дори тези, които първоначално са свързани със спекулативни пазари като блокчейн, често водят до значителен технологичен напредък и иновации.
Тези разработки се простират отвъд първоначалните им спекулативни цели, облагодетелствайки сектори като логистика на веригата за доставки, публичното управление и децентрализираното финансиране.
Нещо повече, спекулативните инвестиции често инжектират значителен капитал на пазара, подхранвайки нови предприятия и стартъпи, които движат иновациите напред. Пълното ограничаване на високорисковите инвестиции може да задуши смелостта и креативността, необходими за растежа на сектора. Притесненията на Бутерин обаче не са безпочвени – случаите на спекулативни балони на крипто пазара са водили до тежки последици, подкопавайки инвеститорското доверие и причинявайки значителни загуби.
За да се поддържа здрава екосистема, е изключително важно инвестициите да се правят обмислено и устойчиво, като се балансира рискът с иновациите, за да се насърчи дългосрочният растеж и стабилност.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.