Уолстрийт изразява все по-голяма загриженост за потенциално икономическо забавяне и рецесия през 2024 г., но Goldman Sachs е на друго мнение.
В неотдавнашна бележка водещите икономисти на инвестиционната банка Дейвид Мерикъл и Мануел Абекасис очертаха своя оптимизъм, разминавайки се с консенсуса по отношение на основните икономически рискове.
Противно на преобладаващите оценки за ръст на БВП под 1% през 2024 г., от Goldman очакват стабилна експанзия от 2.0%, подчертавайки значително по-ниската вероятност от 20% за рецесия в сравнение с широко приетите 50%. Икономистите от Goldman Sachs се питат защо другите анализатори се опасяват от определени рискове, които не ги притесняват толкова.
Макар че има опасения за потенциален спад на потребителските разходи поради намалените спестявания, от Goldman остават оптимистично настроени. Те посочиха нарастването на реалните доходи и устойчивите баланси на домакинствата като показатели за устойчива потребителска сила.
Според Goldman настоящите модели на разходи изглеждат устойчиви, а нормата на спестяване съответства на високото богатство на домакинствата, което отхвърля притесненията за озадачаващо ниската норма. Според Голдман повишаването на равнището на потребителските просрочия и неизпълнение на задълженията отразява процеса на нормализиране от изключително ниските равнища, наблюдавани след пандемията.
Въпреки някои по-слаби последни данни, от Goldman не пропуснаха да посочат устойчивостта на пазара на труда. Високият брой открити работни места и ниският процент на съкращения допринасят за техния оптимизъм, като надеждни сигнали като тенденцията на нарастване на заплатите и стабилното проследяване на растежа на работните места предполагат продължаваща сила през 2024 г.
Пазарът на търговски недвижими имоти предизвиква безпокойство през 2023 г. поради рязкото покачване на лихвените проценти и нивата на заетост под нивата отпреди пандемията.
От Goldman обаче омаловажават въздействието върху по-широката икономика, особено в сектора на офис имотите. Те твърдят, че размерът на пазара на офис имоти не е достатъчен, за да повлияе значително на цялостната икономика, като се позовават на това, че офис кредитите представляват едва 2-3% от кредитните портфейли на банките.
Това според тях позволява на банките да управляват потенциални удари, без да предизвикват широко разпространени проблеми.
В обобщение От Goldman Sachs запазват бичата си позиция по отношение на икономиката като цяло, разминавайки се с консенсуса. Оптимизмът им се простира до целева цена на S&P 500 в края на годината от 5,100, което показва потенциален ръст от 7% спрямо текущите нива.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.