Първата децентрализирана борса в Internet Computer на Dfinity Foundation стартира тази седмица, след като наскоро пусна своята нова бяла книга.
Първата версия на новия DEX, наречен Sonic, стартира в основната мрежа в неделя. Първоначално има само три пула за обмен на токени, използващи токена Internet Computer Protocol (ICP): InterICP/WICP (Wrapped ICP), ICP/XTC и WICP/XTC. Потребителите могат също да печелят награди за предоставяне на ликвидност.
Sonic, the first DEX to launch on the Internet Computer, is now live.@sonic_ooo offers a suite of DeFi products for the #InternetComputer blockchain, operating on a gasless AMM. ⛽️
DeFi on the IC has arrived. https://t.co/IjClg4LRxo pic.twitter.com/CH3f3qgIVM
— DFINITY Foundation (@dfinity) January 22, 2022
Ръководителят на комуникациите на Dfinity Майкъл Лес каза, че Sonic планира да редефинира какво наистина означава да бъдеш пример за децентрализирано финансиране (DeFi). Sonic има финализиране на транзакцията под една секунда и се управлява изцяло в публичната блокчейн мрежа на IC без никакви такси за газ.
„Той работи изцяло на публичен блокчейн, където не може да бъде изключен – не можете да го изключите, той работи постоянно„, каза той, обяснявайки, че текущият му основен фокус е предстоящата интеграция с Етериум, която е предвидена за Q3 тази година.
Ще можете да внесете Етериум активите си в Sonic и това ще бъде като Uniswap, но без такси за газ и светкавично бързо.
Вече има планове за Sonic V2, който ще добави Launchpad токен, инструменти за DAO (децентрализирана автономна организация) и токен за управление на SONIC. Датата на стартиране на Sonic V2 все още не е потвърдена.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Crypto.com си партнира с Леброн Джеймс
Според информация от компанията, има поне два други DEX платформи, които ще се присъединят към Sonic на IC „през следващите няколко седмици„, включително InfinitySwap и ICP Swap.
Internet Computer е публичен блокчейн и протокол, насочен към управление на наистина децентрализиран интернет, като позволява на разработчиците да инсталират смарт договори и децентрализирани приложения (dApps) директно в блокчейна.
Той беше инкубиран и пуснат след години на разработка от Dfinity през май 2021 г. – организация с нестопанска цел, базирана в Цюрих.
Новата бяла книга „The Internet Computer for Geeks„, публикувана на 21-ви януари, се връща към основите, обяснявайки основите на това как IC използва смарт договори за захранване на нововъзникващата децентрализирана екосистема на Web 3.0.
Според Dfinity има над хиляда разработчици, които градят върху блокчейна на IC. Проектите включват приложения за социални медии като Desocial, DSCVR и Distrikt; проекти в метавселената като PokedStudios и IC Gallery и GameFi проекти като Cube Run и MetaSports Basketball.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.