Тъй като Саудитска Арабия изглежда ще се присъедини към БРИКС, е важно да се анализират внимателно икономическите последствия за страната.
Въпреки че някои може да го видят като обикновена геополитическа идея, този стъпка може да доведе до значителни икономически последици не само за региона, но и за световната икономика като цяло.
След първия ден на срещата на върха на БРИКС, президентът на Южна Африка заяви, че първият етап от разширението ще включва Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) като нови членове на съюза.
Една от важните точки, които трябва да бъдат разгледани, е икономическата сила на страните от БРИКС, които представляват общо 40% от световното население и 25% от световния БВП. Ако Саудитска Арабия се присъедини към този блок, това ще увеличи не само размера и влиянието на групата, но също така ще даде на страната достъп до голяма мрежа от икономически партньори.
Едно от най-големите предимства от присъединяването на Саудитска Арабия към БРИКС е разширяването на възможностите за търговия. С оглед на изключителните си запаси от нефт и природен газ, Саудитска Арабия може да играе важна роля в търговията с енергия в рамките на блока, който вече заема доминираща позиция в световното потребление на нефт и газ със съответно 30% и 22% дял.
Потенциалното членство на Саудитска Арабия в БРИКС може да подкрепи усилията на принц Мохамед бин Салман да разнообрази саудитската икономика. Този ход също така може да засили връзките на Саудитска Арабия с Русия и Китай.
Освен това, членството в алианса би отворило врати за Саудитска Арабия да разнообрази търговските си партньорства извън традиционните западни пазари, което би спомогнало за икономическа стабилност.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.