В сряда Джером Пауъл, председателят на Федералния резерв, направи изказване пред Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите, за да обсъди паричната политика.
По време на заседанието той отговори на въпроси, свързани с криптовалутите, с акцент върху стабилните монети и дигиталните валути на централните банки (CBDC).
Когато беше запитан за частно емитираните стабилни монети, Пауъл призна, че платежните стабилни монети са форма на валута. Той подчерта, че в развитите икономики централната банка е крайният източник на надеждност на парите. По отношение на регулирането Пауъл изрази убеждението, че силна федерална роля би била подходяща за надзора на стабилните монети.
Представителят на републиканците от Айова Зак Нан изрази загриженост относно защитата на личните данни на потребителите, ако САЩ въведат CBDC. По-конкретно, Нън изрази притеснения относно това, че Федералният резерв ще има неограничен достъп до навиците на американците за харчене.
В отговор Пауъл поясни, че Федералният резерв няма да поддържа индивидуални сметки в институцията. Ако в бъдеще се обмисли създаването на CBDC, то ще бъде опосредствано чрез банковата система, а няма да се управлява пряко от Фед.
Изслушването в сряда постави началото на двудневната обиколка на Пауъл на Капитолийския хълм, като в четвъртък ръководителят на централната банка трябва да се яви пред Банковата комисия на Сената.
Тези изслушвания са част от двугодишния доклад на Пауъл за политиката, който федералното правителство задължи в началото на икономическия спад, причинен от Ковид-19 пандемията.
Инвеститорите изтълкуваха коментарите на Пауъл като ястребови, което доведе до спад на индексите S&P 500 и Nasdaq Composite съответно с 0.5% и 1.2% до края на търговската сесия.
По данни на CME Group фючърсните пазари посочиха 72% вероятност за увеличение с 25 базисни пункта през юли. Това потенциално увеличение следва решението на Фед да запази лихвените проценти на равнище от около 5% по-рано този месец по време на последното си заседание за определяне на политиката.
В света на криптовалутите, към момента на публикуването Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) отбелязаха положителни ръстове от съответно около 6% и 5%. Анализаторите обясняват това рали с признаците за нарастващ институционален интерес.
Алекс Аделман, главен изпълнителен директор и съосновател на приложението за Биткойн награди Lolli заяви, че по-голямата регулаторна яснота в крипто екосистемата ще продължи да стимулира масовото приемане на Биткойн.
Аделман също така прогнозира нарастване на пазарната доминация на Биткойн, тъй като както институционалните инвеститори, така и инвеститорите на дребно търсят фундаментално сигурно, стабилно и независимо средство за съхранение на стойност.
Ripple разкри партньорите си, с които ще работи за пускането на своята стабилна монета, подкрепен в долари, Ripple USD (RLUSD).
Крипто пазарът преживява смесица от ценови движения, тъй като инвеститорите усвояват последните коментари на служители на Федералния резерв и очакват икономическите доклади за тази седмица.
Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че до края на годината световният дълг ще достигне $100 трилиона което се равнява на около 93% от общия БВП, главно поради прекомерните разходи на САЩ и Китай.
Като смел ход, отразяващ агресивната ѝ инвестиционна стратегия, Metaplanet, често сравнявана с MicroStrategy, значително разшири Биткойн портфейла си опрез октомври тази година.