През декември криптовалутната индустрия отбеляза забележително увеличение на приходите от веригата, като доминираща роля изиграха стабилните монети.
По данни на DeFiLlama емитентите на стабилни монети са генерирали общо над $664 милиона, което представлява над 40% от $1.5 милиарда, спечелени от крипто протоколите през месеца.
Tether, емитентът на USDT, се очертава като най-изявеният производител, като е спечелил $532.1 милиона. Близо до него беше Circle, отговорен за USDC, който донесе $132.77 милиона. Заедно тези две компании контролират близо 90% от пазара на стабилни монети, който сега се оценява на над $200 милиарда.
Стабилните монети продължават да доказват своята функционалност в крипто пространството, като предлагат буфер срещу пазарната волатилност. Способността им да поддържат ценова стабилност ги превърна в основен инструмент за търговците и в надеждна връзка с щатския долар, особено в региони с нестабилни икономики.
Прогнозите сочат, че пазарът на стабилни монети може да се разшири до $400 милиарда до 2025 г., предлагайки значителни възможности за печалба. Този потенциален ръст вече привлече интереса на нововъзникващи играчи като Ripple и BitGo, което е сигнал за нарастваща конкуренция в сектора
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.